RADIO7

#добреналаштоване

Ровер Perseverance підтвердив, що в місці його посадки на Марсі колись було озеро і дельта річки

Ровер Perseverance підтвердив, що в місці його посадки на Марсі колись було озеро і дельта річки

Ровер NASA Perseverance приземлився в лютому на дні марсіанського кратера Єзеро діаметром 45 км. Він був обраний як місце посадки, бо попередні спостереження за Марсом показали, що в давнину в ньому знаходилися велике озеро і дельта річки.

У Perseverance є дві основні задачі в ході місії вартістю $2,7 млрд: пошук ознак давнього життя на Марсі, а також збір і консервація зразків матеріалів, які пізніше будуть доставлені на Землю для подальших досліджень. Кратер Єзеро був визнаний придатним місцем для цієї роботи, ґрунтуючись на даних, зібраних космічними апаратами на кшталт Mars Reconnaissance Orbiter NASA.

 

NASA Perseverance Mars

 

Бенджамін Вайс, професор планетних наук в Массачусетському технологічному інституті, говорить, що ще не почавши свою подорож по Червоній планеті марсохід зміг вирішити одну з великих загадок, а саме довести, що цей кратер колись дійсно був озером. Знімки з орбіти показали віялоподібну структуру дна Єзеро, яку члени місії визначили як дельту – місце, де річка впадала в озеро близько 3,7 млрд років тому. Це місце, на думку вчених, може містити докази існування стародавніх марсіанських мікробів, якщо вони коли-небудь існували.

У новому дослідженні вчені проаналізували ранні фотознімки цієї передбачуваної дельти, зняті Perseverance здалеку за допомогою інструментів Mastcam-Z і SuperCam. На цих фотографіях зображений край великого оголення дельти, а також ізольований пагорб, який отримав назву Kodiak, який, на думку вчених, є ерозійним залишком того ж утворення. Знімки Kodiak були особливо чіткими, і команда побачила на ньому виразні шари наносів, які могли бути відкладені тільки річкою, що впадає в озеро. Дослідники відзначають, що знімки дозволять їм побудувати сценарій формування дельти і активності озера, а також визначити правильні шари для аналізу і відбору проб. Цікаво, що спостереження Perseverance показують, що древнє озеро Єзеро було приблизно на 100 м меньше, ніж передбачалося після аналізу даних, отриманих з орбіти.

 

NASA Perseverance Mars

 

Сьогодні кратер Єзеро абсолютно сухий, як і решта поверхні Марса. Вчені вважають, що планета висохла близько 3,5 млрд років тому, після того, як її магнітне поле зникло, і колись щільна атмосфера стала вразливою до руйнування зарядженими частками з Сонця.

Нещодавно опубліковані фотографії розкривають більше подробиць про озеро Єзеро. Знімки, зроблені Perseverance, показують великі валуни діаметром до 1,5 м в верхніх шарах основного оголення дельти. За словами дослідників, для їх переміщення був потрібний дуже потужний потік, близько 3 тис кубічних метрів води в секунду. Такі потоки могли бути результатом льодовикових нагонів або раптових повеней, викликаних дощами.

 

NASA Perseverance Mars

 

Якщо все піде за планом, Perseverance дозволить вченим краще дослідити процес формування дельти. Команда прагне спрямувати ровер, який на сьогодні проїхав 2,61 км по дну Єзеро, до оголення дельти і зібрати зразки, відкладені в епоху, коли кратер був спокійним озером.

 

NASA Perseverance Mars

 

Варто відзначити, що NASA відключило зв’язок з Perseverance до 16 жовтня, оскільки цієї миті Земля і Марс знаходяться по різні боки від Сонця, що може негативно позначитися на передачу команд марсоходу.

Джерело.

Владислав

    Leave a Reply