RADIO7

#добреналаштоване

Ракета Vega з українським двигуном успішно вивела на орбіту супутник спостереження Землі

Ракета Vega з українським двигуном успішно вивела на орбіту супутник спостереження Землі

Ракета-носій легкого класу Vega Європейського космічного агентства (ESA), яка стартувала сьогодні вночі, успішно вивела на орбіту супутник дистанційного зондування Землі Pleiades Neo 4 аерокосмічної корпорації Airbus Defence and Space і ще чотири європейські невеликі апарати, про це повідомила компанія-оператор Arianespace. Запуск був здійснений з космодрому Куру у Французькій Гвіані о 4:47 за київським часом.

Супутник Pleiades Neo 4 створений на основі найпередовіших технологій у сфері моніторингу Землі. Він дозволяє робити знімки надвисокої роздільної здатності до 30 см. Апарат вагою 925 кг стане другим в угрупованні з чотирьох супутників Pleiades Neo, які планується запустити на орбіту на замовлення корпорації Airbus Defence and Space.

В якості супутнього корисного навантаження ракета-носій Vega вивела на орбіту чотири міні-супутники (кубсати). Серед них – апарат французького стартапу UnseenLabs BRO-4 вагою 6 кг. Він призначений для моніторингу морського руху. Компанія UnseenLabs планує створити орбітальне угруповання з десятків таких апаратів. На орбіту також виведені три дослідних кубсати ESA – SUNSTORM, LEDSAT і RADCUBE.

Vega

Ракета-носій Vega розроблена спільними зусиллями ESA і Італійського космічного агентства (ASI). При цьому найбільший внесок в проект внесла Італія. Vega має чотири ступені. Вона може виводити на орбіту корисне навантаження масою до 1,5 тонн. Блок маршового двигуна (БМД) РД-843, який використовується у складі рідинної рушійної установки 4-го ступеня РН Vega, розробило українське ДП «КБ «Південне» та серійно виготовляє ДП «ВО Південний машинобудівний завод».

Відмінною особливістю БМД РД-843 є можливість багаторазового запуску під час польоту (до 5 включень), завдяки чому забезпечується розведення супутників на різні орбіти. Зараз тривають роботи з покращення характеристик двигуна з метою розширення діапазону виведених корисних навантажень.

Це вже другий запуск ракети Vega в поточному році і 19-й з початку її використання. Свій перший політ вона зробила 13 лютого 2012 року. Два запуски виявилися невдалими. Зокрема, запуск ракети Vega, який відбувся 17 листопада 2020 року, закінчився аварією. Носій незабаром після старту впав в океан. За даними розслідування, катастрофа сталася через неправильне підключення проводів на заводі італійської компанії Avio під час монтажу четвертого ступеня.

Нагадаємо, що 11 серпня відбувся 14-й успішний пуск РН «Антарес», основну конструкцію першого ступеня якої розробило ДП «КБ «Південне». Ракета доставила на МКС транспортний корабель Cygnus з 3724 кг вантажу NASA.

Джерело.

Владислав

    Leave a Reply