RADIO7

#добреналаштоване

Південна Африка першою у світі видала патент штучному інтелекту

Південна Африка першою у світі видала патент штучному інтелекту

28 липня Патентне бюро Південно-Африканської Республіки видало перший у світі патент на винахід, творцем якого значиться штучний інтелект (ШІ). Інформація про «контейнери для їжі на основі фрактальної геометрії» з’явилася в офіційному патентному бюлетені країни за липень.

Патентна заявка була подана 17 вересня 2019 року. У графі «винахідник» в ній зазначена система Device for Autonomous Bootstrapping of Unified Sentience (DABUS), або «пристрій автоматичного самонастроювання єдиної свідомості».

DABUS була розроблена доктором Стівеном Талером і використовується командою професора Райана Ебботта з Університету Суррея в Англії. Вона імітує процес мозкового штурму у людей і здатна генерувати нові ідеї і винаходи без участі людини – наприклад, зручніший контейнер для їжі з поліпшеним теплообміном.

За дорученням Талера Ебботт розіслав близько півтора десятка заявок в Патентні відомства різних країн світу, включаючи Великобританію, ЄС і США. Її відхиляли на тій підставі, що система штучного інтелекту НЕ фізична особа і не може бути винахідником. В ЄС відзначили, що AI-система не має правосуб’єктність і не може претендувати на володіння своїми творіннями. У США послалися на відсутність «розумового процесу», в результаті якого з’являються винаходи.

П’ять способів, якими штучний інтелект може допомогти в освоєнні космосу

Як пише Interesting Engineering, в ПАР відсутній змістовний порядок проведення патентної експертизи, тому значимість прецеденту сумнівна. Однак він знову підняв філософські та етичні питання, наприклад в тому, чи може система, яка не володіє свідомістю, вважатися творцем нарівні з людиною – не кажучи вже про юридичні моменти.

Вже після видачі патенту в ПАР авторські права по AI з другої спроби визнав Патентний суд Австралії. За його рішенням, DABUS може вважатися винахідником, але як власнику системи всі її винаходи будуть належати Стівену Талеру.

«Це була скоріше філософська битва, яка переконала людство в тому, що мої творчі нейронні архітектури є переконливими моделями пізнання, творчості, чутливості і свідомості», – сказав Талер ABC. «Нещодавно встановлений факт, що DABUS створив гідний патенту винахід, є ще одним доказом того, що система «ходить і говорить», як свідомий людський мозок».

Джерело.

Владислав

    Leave a Reply