24 січня 2019 року в Закарпатському обласному музеї народної архітектури та побуту відкрилася виставки «X. Carpathica Art Expo». Експозиція, що проходить з нагоди вшанування Днів угорської культури, презентує творчість членів об’єднання митців ім. Міхая Мункачі Товариства угорської інтелігенції Закарпаття.
Під час відкриття експозиції голова товариства Юрій Дупко розповів присутнім про рік, що минув, у житті організації, а також вручив дипломи та почесні грамоти членам товариства за їхню активну творчу діяльність та високу професійну майстерність. Присутні на виставці представники дипломатичних служб Угорської Республіки привітали учасників з ювілейною подією й наголосили на важливій ролі митців у розвитку транскордонного співробітництва у сфері культури та мистецтва.
Загалом в експозиції представлені понад п’ятдесят робіт таких закарпатських художників, як А. Бадов, Ш. Балог, М. Белень, Б. Вашкович, В. Габда, Г. Гомокі, Е. Калітич, Я. Кліса, А. Куруц, В. Лезу, П. Матл, Е. НІгріні, Я. Рейті, О. Скакандій, А. Турак, А. Фукс, О. Цанько, М. Шете, Г. Шолтес, М. Шолтес, П. Шолтес.
На розсуд глядачів представлена широка мистецька гама: тут і твори станкового живопису, і графіка, і скульптура, і пластика в дереві, і чудові взірці декоративно-прикладного мистецтва. За тематикою, безперечно, переважають чудові краєвиди рідних для всіх митців Карпат, портрети, натюрморти, жанрові композиції.
Один із учасників виставки – заслужений художник України Михайло Белень. Митець представив у скансені медалі видатних діячів культури нашого регіону – Адальберта Ерделі, Федора Манайла, Йосипа Бокшая, Теодора Ромжі, Шандора Пака.
«Слід відзначити, що це вже десята річниця від часу заснування Товариства угорської інтелігенції Закарпаття, я є причетний до цього товариства від самого початку його існування, бо в моєму доробку дуже багато творів, що стосуються угорської тематики, особливо історичної, – коментує М. Белень. – Вважаю, що в нинішній період такі виставки є дуже добрим знаком, бо всі ми, незалежно від приналежності до якоїсь національності, працюємо на розвитком мистецтва, над збагаченням культури нашого краю. Хотілося б, щоб всі, хто живе на Закарпатті – і чехи, і словаки, і русини, і угорці, і словаки – розуміли це, і працювали в якомусь одному ключі, тандемі! Бо Закарпаття – багатонаціональний регіон, наші культури впродовж віків були взамопов’язані, у нас не було взаємознищення, а тільки взаємозбагачення. Тому я дуже радий, що угорська інтелігенція підтримує цю тенденцію, і що ця робота в підсумку збагачує нашу історію і нашу культуру».
Оглянути експозицію «Х Carpathica Art Expo» можна в Закарпатському музеї народної архітектури та побуту до 3 лютого 2019 року.
Фото: Наталія Павлик
© Культурно-мистецька фундація Brovdi Art
Leave a Reply