RADIO7

#добреналаштоване

Верховна Рада ухвалила закон Про національну безпеку України

Верховна Рада ухвалила закон Про національну безпеку України

Верховна Рада ухвалила закон Про національну безпеку України. За відповідне рішення проголосували 248 народних депутатів. Про це – у сюжеті Радіо НВ.

Стандарти НАТО в армії, посилений громадський контроль та розширені повноваження президента. Документ є важливим кроком на шляху України по вступу в НАТО.

Він також сприятиме розширенню військово-технічного співробітництва з союзниками, заявив президент Петро Порошенко.

“Закон зміцнює наш воєнний і оборонний потенціал, підсилює цивільний контроль за армією, прозорість військового бюджету. Закон створює нові можливості для військово-технічної співпраці з нашими союзниками, передусім зі США. Це стосується і постачання сучасних оборонних озброєнь”, – сказав Порошенко.

Новий документ скасовує три діючих: Про основи національної безпеки, Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави та Про організацію оборонного планування.

Зміст нового законопроекту 

Закон про національну безпеку України зосереджений на суверенітеті та територіальній цілісності, європейській та євроатлантичній інтеграції, розвитку економіки та громадянського суспільства. З переліку пропонується виключити такі пункти, як гарантування прав і свобод громадянина, забезпечення розвитку, функціонування української мови та захист мов нацменшин, розвиток духовності, моральних засад, інтелектуального потенціалу народу.

У проекті виклали систему забезпечення нацбезпеки та повноваження кожного з її суб’єктів, зокрема, президента, міністерств оборони та внутрішніх справ, збройних сил України, Генштабу, СБУ, Держприкордонслужби тощо.

Протягом 6 місяців Кабмін повинен розробити новий закон про СБУ. Також передбачається створення комітету Верховної Ради з розвідки, який здійснює контроль над органами безпеки. Міністр оборони України і його заступники призначатимуться на посаду з-поміж цивільних осіб з 1 січня 2019 року.

Передбачається відмежувати посади начальника Генштабу та головнокомандувача Збройних сил України. Для цього будуть використовувати механізм державно-приватного партнерства, а також залучати міжнародну консультативну, фінансову та матеріально-технічну допомогу. У проекті відсутній перелік загроз національним інтересам. Їх мають визначати ряд документів, які схвалюються РНБО і затверджуються президентом.

Зміцнення обороноздатності та збільшення президентенстських повноважень

Закон допоможе наблизити Україну до членства в НАТО в середньостроковій перспективі, заявив народний депутат від Блоку Петра Порошенка Іван Вінник.

“Це міф, створений російською пропагандою, що країни, які знаходяться у контексті територіальних претензій, не можуть стати суб’єктом НАТО”, – сказав Вінник.

Як розповів нардеп Народного фронту Андрій Тетерук, нововедення забезпечить українських солдат новими зразками амуніції, оскільки передбачає перехід на стандарти НАТО. Також це допоможе зміцнити обороноздатність країни, додав Тетерук.

“Люди не розуміють правок і не читають сам текст закону. Насправді, СБУ залишилися виключно контррозвідувальні заходи. Ворог перейшов від примітивної війни штики від штиків. Зараз використовуються гібридні технології”, – зазначив Тетерук.

Єдина партія яка була проти прийняття закону – це Опозиційний блок. Її Представник Олександр Вілкул під час брифінгу в кулуарах парламенту заявив, що він націлений на посилення внутрішніх органів безпеки, які будуть придушувати громадську свободу. Він зазначив, що закон нічого спільного з поглядами партії не має.

Голова представництва ЄС, посол США та голова представництва НАТО в Україні заявили, що низка положень цього законопроекту суперечить практикам Євросоюзу та Альянсу.

Leave a Reply