RADIO7

#добреналаштоване

В УЖНУ ПРОЙШЛИ МІЖНАРОДНІ НАУКОВІ ЧИТАННЯ, ПРИСВЯЧЕНІ ОЛЕНІ РУДЛОВЧАК

В УЖНУ ПРОЙШЛИ МІЖНАРОДНІ НАУКОВІ ЧИТАННЯ, ПРИСВЯЧЕНІ ОЛЕНІ РУДЛОВЧАК

На відзначення 100-річччя з дня народження видатної карпатознавиці, почесної докторки Ужгородського університету Олени Рудловчак на філологічному факультеті вишу влаштували Міжнародні наукові читання. Першого лютого, у день ювілею, тематичний семінар організували у словацькому Пряшеві, де жила дослідниця. 4-го лютого естафету святкування перейняв Ужгород. На заході зібралися родичі О. Рудловчак, науковці УжНУ, Закарпатської академії мистецтв, Пряшівського університету, інші гості. Це вже, до слова, четверті наукові читання на базі філологічного факультету. Перші відбувалися ще при житті Олени Михайлівни (померла 2007 р.), і дослідниця була вельми втішена цим фактом. Модераторкою нинішнього заходу виступила завідувачка кафедри української літератури УжНУ, професорка Валентина Барчан.

Ректор Ужгородського університету Володимир Смоланка привітав із відновленням наукових читань, зауваживши:

«Життя пані Олени є взірцем служіння Батьківщині. Попри всі перипетії, через котрі довелося пройти цій мудрій і сміливій жінці, вона мала і має зв’язок з Україною».

Ректор Закарпатської академії мистецтв Іван Небесник у вітальному слові наголосив, що вивчати спадщину відомих діячів краю, зокрема Олени Рудловчак, конче потрібно.

Деканеса філологічного факультету Галина Шумицька поділилася:

«Бувають моменти, коли я по-особливому щаслива. І тепер — один із них. Тішуся, що в 2014-му керівництво посприяло облаштуванню музею й бібліотеки Олени Рудловчак на філологічному факультеті. Спасибі всім небайдужим, які долучилися до уславлення спадщини науковиці».

Відтак присутні переглянули фільм «Олена Рудловчак. Дорога додому», створений Медіацентром УжНУ, і прослухали спогади та наукові доповіді про О.Рудловчак як науковицю, педагога, журналістку. Їх презентували почесний іноземний академік НАН України Микола Мушинка, проректорка Закарпатської академії мистецтв Наталія Ребрик, вчений секретар Богословсько-історичного науково-дослідного центру ім. архімандрита Василія (Проніна) о. Олександр Монич, доцент Іван Сенько, донька ювілярки Марія Дуфек-Рудловчак. Директорка наукової бібліотки УжНУ Марія Медведь розповіла про участь М.Мушинки в долі приватної книгозбірні О. Рудловчак. До слова, працівниці бібліотеки підготували тематичну виставку в холі головного навчально-лабораторного корпусу університету. Олена Михайлівна активно досліджувала закарпатоукраїнське наукове та культурне життя. Важливою в колі її наукових зацікавлень стала творчість О. Духновича. Символічно, що під час заходу директор видавництва «Ґражда» Іван Ребрик презентував четвертий том видання «Духнович О. Твори у 4-х томах» і працю «Рудловчак О. Закарпатська журналістика в другій половині ХІХ століття». О.Рудловчак мала бажання, щоб її спадщина опинилася на Батьківщині. Незважаючи на всі труднощі, мрія подвижниці на ниві науки здійснилася. Нині бібліотека, праці, архівні матеріали ювілярки — джерело серйозних наукових досліджень, студентських і учнівських розвідок.

Джерело: http://osvita.uz.ua/v-uzhnu-projshly-mizhnarodni-naukovi-chytannya-prysvyacheni-oleni-rudlovchak/

Leave a Reply