RADIO7

#добреналаштоване

В космосі побудують орбітальну заправку… для супутників!

В космосі побудують орбітальну заправку… для супутників!

За даними Союзу стурбованих вчених (Union of Concerned Scientists (UCS)), в цей час на орбіті Землі знаходиться понад 4 тис. діючих супутників. За деякими оцінками, очікується, що до кінця цього десятиліття це число сягне 100 тис. об’єктів, включаючи телекомунікації, Інтернет, дослідження, навігацію і супутники спостереження Землі. В рамках «комерціалізації» низької навколоземної орбіти (НГО), очікуваної в цьому столітті, наявність такої великої кількості супутників створить нові можливості і загрози.

Присутність цих супутників потребує значних заходів щодо запобігання зіткнень, обслуговування та ремонту. Стартап Orbit Fab з Сан-Франциско працює над створенням усіх необхідних технологій для орбітальної заправки супутників. Щоб допомогти в реалізації цієї мети, промисловий гігант Lockheed Martin недавно оголосив про те, що він інвестує в технологію дозаправки «Заправні станції в космосі» Orbit Fab.

Orbit Fab
Концепція мережі дозаправки супутників Orbit Fab

Стартап з Сан-Франциско був заснований у 2018 році Даніелем Фабером і Джеремі Шилом, обидва з яких мають великий досвід роботи в комерційній космічній галузі. Як вони заявляють на своєму веб-сайті, компанія була заснована для створення «процвітаючого космічного ринку продуктів і послуг, які підтримують як існуючі космічні підприємства (зв’язок і спостереження Землі), так і нові галузі, такі як космічний туризм, виробництво і видобуток корисних копалин». Їх першим продуктом є Rapidly Attachable Fluid Transfer Interface (RAFTI), порт заправки, який дозволить здійснювати дозаправку супутників на орбіті.

Система RAFTI призначена для продовження терміну служби космічних апаратів, надаючи їм можливість проводити дозаправку на орбіті. Система складається з двох компонентів: сервісного клапана (SV) і напівмуфти Space Coupling (SCH). SV служить системою наповнення/зливання для наземної заправки і дозаправки на орбіті, первинним стикувальним адаптером для з’єднання двох космічних апаратів і вторинним сервісним з’єднанням для полегшення сервісних місій, в яких використовуються роботизовані маніпулятори.

SCH є механізмом подвійної дії, який підтримує як первинне стикування, так і додаткове з’єднання двох космічних апаратів. Згідно зі специфікацією RAFTI, система має розміри 10×10×0,5 см і має пікову споживчу потужність 10 Вт, і може працювати з витратою 1 л на хв.

Orbit Fab
Сервісний клапан RAFTI (Rapidly Attachable Fuel Transfer Interface) компанії Orbit Fab дозволить супутникам дозаправлятися на орбіті.

Він може працювати при температурі від -40 до 120° С і з багатьма типами палива, включаючи водень, воду, спирт, азот, гелій, ксенон і криптон. Цього літа RAFTI пройшов льотну кваліфікацію після запуску в космос на борту ракети SpaceX Falcon 9 (30 червня 2021 року). Метою цього польоту було випробування баків, портів заправки, двигунів, а також систем зближення і стикування. Раніше Orbit Fab провела чотиримісячну програму випробувань і запуск прототипу до МКС в травні 2019 року. В процесі вони перевірили свою систему подачі палива і стали першою компанією, яка заправила МКС водою.

Можливість дозаправки супутника на орбіті є критично важливим компонентом його роботи, тому що вона забезпечує йому більшу маневреність і може продовжити термін служби усієї місії.

Джерело.

Владислав

    Leave a Reply