RADIO7

#добреналаштоване

У Польщі знайшли майстерню неандертальців

У Польщі знайшли майстерню неандертальців

За словами вчених, це перша настільки велика майстерня в Центральній Європі, яка не була розташована в печері, повідомляє Science in Poland .

До теперішнього часу дослідники нарахували 17 000 кам’яних виробів, створених 60 тисяч років тому. При цьому найстарішим кам’яним знаряддям, які використовували неандертальці на території сучасної Польщі, більш ніж 200 000 років.

“На березі річки в Піетрашіно ми виявили безпрецедентну кількість крем’яних виробів – 17 000 – залишених неандертальцями близько 60 000 років тому”, – говорить доктор Анджей Вишневський з Інституту археології Вроцлавського університету.

З 2018 року дослідник проводить спільні розкопки з дослідниками з Інституту еволюційної антропології ім. Макса Планка в Лейпцигу в рамках проекту Національного наукового центру. На його думку, це перша така велика неандертальська майстерня, виявлена в Центральній Європі, що не перебувала в печері.

Досі вчені вважали, що такі великі скупчення крем’яних знарядь в одному місці стали з’являтися трохи пізніше, у сучасної людини, між 40 000 і 10 000 років тому. Вчені вважали, що неандертальці, які не живуть в печерах, не оселялися в таких місцях надовго. Тому було важко знайти сліди їхньої присутності; найчастіше вони представляють собою окремі інструменти, розкидані поблизу місць, де вони використовувалися, наприклад, там, де забивали тварин.

“Знахідки з Піетрашіно повністю суперечать старому баченню використання неандертальцями відкритих площ. Схоже, що в цьому місці співтовариство було присутнє протягом більш тривалого періоду, про що свідчить велика кількість виявлених об’єктів. Крім того, там також збереглися рештки мамонта, носорога і кісток коня”, – каже вчений.

Археологи змогли ідентифікувати місця, де були зроблені певні типи інструментів. Під час розкопок вони виявили численні відходи кременю, що утворюються при виробництві таких інструментів, як ручні сокири або ножі. Цікаво, що вперше в цій частині Європи вченим вдалося реконструювати весь процес виготовлення інструменту від першого удару по кам’яному блоку до готового виробу. Археологи також могли сказати, які інструменти були використані, а які ні.

“Неандертальці виготовили в цьому місці дуже мало видів інструментів, що вказує на те, що ці дії були соціально узгоджені і служили загальним цілям. Деякі з продуктів, ймовірно, використовувалися для оброблення м’яса. Свідченням тому є останки тварин, виявлені поруч з ними”. – каже доктор Вишневський. Вчений додає, що про це також свідчать мікросліди, видимі на інструментах.

На думку дослідника, всупереч колишнім поглядам, неандертальці мали дуже добре розвинену соціальну і територіальну структуру.

https://techno.nv.ua/ukr/popscience/starodavni-zbroyari-u-polshchi-znayshli-maysternyu-neandertalciv-50011326.html

Makhanets Alex

    Leave a Reply