RADIO7

#добреналаштоване

Розпочалися «Дні України у Словаччині»

Розпочалися «Дні України у Словаччині»

«Дні України у Словаччині» офіційно відкрили напередодні у Кошице. Цьогоріч вони проходять усьоме, минулого року святкування не проводили через пандемію коронавірусу. Та й теперішні «Дні України» відрізняються від «доковідних» – на жаль, через обмеження не зможуть приїхати багато творчих колективів із України.
В офіційному відкритті у кошицькому центрі культури «Kulturpark» взяла участь і делегація Ужгорода – міський голова Богдан Андріїв, секретар міської ради Арсен Мелкумян, заступник міського голови Вадим Борець, радник міського голови Ростислав Приходько.
«Символічно, що цього року захід приурочений до 30-річчя Незалежності України. А ще більш символічно, що тут присутні наші військові, які ціною власного здоров’я відстоювали свободу і незалежність нашої держави», – сказав у своєму вітальному слові міський голова Ужгорода Богдан Андріїв. Він також подякував уряду Словацької Республіки, керівництву Кошицького краю, міста Кошице за популяризацію української національної культури, промоцію України та Ужгорода, за підтримку наших намірів бути частиною Європейського Союзу, за допомогу в реабілітації українських воїнів.
Додав, що Кошице – давнє і надійне місто-побратим Ужгорода, партнерство з яким розвиватиметься і надалі.
«Упродовж тижня в Кошице презентують культуру, традиції України, приїдуть представники різних областей. Хочемо, щоб у ці важкі для України часи мешканці Кошице зрозуміли, що мова йде про країну, яка є нашою сусідкою, країну, у якій відбуваються зміни, країну, де живуть наші друзі, де прекрасна та багата історія, культурне життя», – сказав Повноважний представник міста Кошице з розвитку транскордонного співробітництва Кошице з містом Ужгород та Закарпатською областю, директор Асоціації FEMAN, головний організатор заходу «Дні України в Кошице» Едуард Бураш.
У ці дні також презентують документальний фільм «Життя післязавтра» – про двох ветеранів війни на Донбасі, які, попри серйозні травми, не зневірилися й надихають своїм прикладом тисячі людей. Зокрема, Олександр Терещенко — захисник донецького аеропорту, на війні втратив обидві руки та око. Зараз Олександр є заступником міністра в справах ветеранів України. Вадим Свириденко — медик, який виходив з оточення в Дебальцевому та утратив усі чотири кінцівки. Нині Вадим працює уповноваженим Президента України з питань реабілітації учасників бойових дій.
У Кошице на Дні України приїхали ветерани АТО / ООС, щоб узяти участь у «Ветеранській милі». Один із координаторів цього проєкту, уповноважений Президента України з питань реабілітації учасників антитерористичної операції Вадим Свириденко зокрема, сказав: «Такі акції дуже важливі нам, хто пройшов горнило війни. Ми втрачаємо друзів, здоров’я, але розуміємо, що ці втрати не даремні, коли є така щира підтримка».
«Цей забіг відбуватиметься не на час, – сказав пан Бураш. – Це – нагадування про необхідність досягти миру, про людські цінності, щоб ми думали про сучасний світ та негаразди людей, котрі постраждали від військової агресії».
У Кошице також представляє фотовиставку український гранатометник Руслан Боровик, який фіксував на світлинах жахи на сході України.
Серед подій – і виставка Дизайдера Міллі – художника та педагога, одного з видатних представників образотворчого мистецтва українців Словаччини, організовану у співпраці зі Словацьким національним музеєм – Музеєм української культури в Свиднику. Приїхали до Кошице й українські митці, які підготували спеціально до цієї події виставку картин «Українська душа», розповіла заслужена художниця України Тетяна Діденко.
Невід’ємна частина «Днів України» – традиційний «Словацько-український форум/SUF 2021», на який приїдуть і народні депутати України, цьогоріч його тема: «Транскордонне словацько-українське співробітництво та досвід органів місцевого самоврядування».
Триватимуть «Дні України у Словаччині» до 30 вересня.

Leave a Reply