RADIO7

#добреналаштоване

Рішення НКРЕКП щодо компенсацій за встановлення газових лічильників – незаконні та суперечать Конституції

Рішення НКРЕКП щодо компенсацій за встановлення газових лічильників – незаконні та суперечать Конституції

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП) прийняла постанову, котра, фактично, дозволить операторам газорозподільних мереж стягувати вартість лічильників при їх встановленні чи заміні безпосередньо зі споживачів. Відповідне рішення нацрегулятор прийняв 14 грудня 2018 року.
Про це у понеділок, 21 січня, на власній сторінці у соцмережі Facebook повідомив народний депутат України Роберт Горват.
«[…] Нацкомісія своєю постановою внесла ряд змін до Кодексу газорозподільних систем, постановивши, зокрема, що при встановленні чи заміні лічильника з ініціативи газопостачальника його вартість компенсується компанією тільки якщо відповідні витрати закладені у структуру тарифу та/або у план розвитку газопостачальника на 10 років», – повідомив парламентар.
У випадку, якщо, наприклад, план розвитку оператора ГРМ затверджено тільки на 5 чи на 9 років, така компенсація відбуватиметься за кошти споживача та буде закладена у тариф на розподіл природного газу. Тобто, відображатиметься безпосередньо у щомісячних платіжках за використаний газ.
На думку Роберта Горвата, «подібними нормами нацрегулятор відверто підігрує газорозподільним компаніям та дає їм можливість зловживати своїми монопольним становищем, здираючи додаткові кошти з громадян. Більш того, українці опиняються у нерівних умовах, оскільки споживачі, які самі встановлять лічильник, можуть розраховувати на компенсацію повної вартості від компанії-постачальника».
Роберт Горват також повідомив, що разом із народними депутатами Валерієм Лунченком та Василем Петьовкою спрямував запит із вимогою пояснити позицію НКРЕКП та підстави прийняття згаданої постанови безпосередньо до керівництва Нацкомісії.
Зауважимо, що буквально за кілька днів до прийняття згаданої Постанови, 5 грудня 2018 року, Велика Палата Верховного Суду України у справі №214/2435/17 (провадження №14-347цс18) вирішила, що відмова відповідача (у цьому випадку – ПАТ «Криворіжгаз» – авт.) встановити індивідуальні лічильники позивачам суперечить вимогам законодавства, порушує їх права як споживачів. Більш того, саме на суб’єкт господарювання – газорозподільну організацію покладений обов’язок встановлення лічильників газу для населення та лише він повинен вживати заходів щодо залучення інших джерел фінансування цих робіт і покладання такого обов’язку на споживачів є неправомірним.
Довідково:
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» визначено, що фінансування робіт із оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок коштів суб’єктів господарювання (операторів газорозподільних мереж – авт.), що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території. Разом із цим, частиною 2 статті 3 Закону передбачено, що побутові споживачі природного газу – фізичні особи (населення) можуть самостійно забезпечити встановлення індивідуальних приладів обліку природного газу (індивідуальних лічильників) з подальшою компенсацією таких витрат за рахунок коштів, які ними сплачуються за тарифом на розподіл природного газу.
Прес-служба народного депутата України Роберта Горватa

Leave a Reply