RADIO7

#добреналаштоване

ООН опублікувала шокуючий графік глобального потепління

ООН опублікувала шокуючий графік глобального потепління

Експерти ООН попереджають – вікно можливості сповільнити зміну клімату, скоротити швидке глобальне потепління і уникнути ще руйнівніших повеней, посух і пожеж у всьому світі стрімко закривається. Опублікований вчора Міжурядовою групою експертів зі зміни клімату (МГЕЗК) звіт детально описує «безпрецедентний» вплив на наш клімат і попереджає, що людство перебуває на грані фактично незворотньої небезпеки.

Час спливає

Серед основних висновків: підвищення температури поверхні Землі на 1,5 або 1,6° C вище доіндустріального рівня відбудеться до 2030 року. Це на десять років раніше, ніж передбачала група експертів всього три роки тому. Однак при найоптимальнішому сценарії розвитку подій після перевищення цільового показника на 1,5° C, температура впаде тільки до 1,4° C до 2100 року. Ця оцінка заснована на поліпшених наборах даних спостережень оцінки історичного потепління, а також на прогресі в науковому розумінні реакції кліматичної системи на антропогенні викиди парникових газів.

Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) report

Приблизно з 1960 року ліси, ґрунт і океани поглинули 56% всього CO2, який людство викинуло в атмосферу, попри те, що ці викиди збільшилися вдвічі. Однак ґрунт починає насичуватися вуглецем і поглинатиме його в менших обсягах.

Також крижані шапки льодовиків містять досить води, щоб підняти океани на 65 м. Світові океани піднялися приблизно на 20 см з 1900 року, і за останнє десятиліття темпи їх зростання майже потроїлися. Якщо глобальне потепління досягне 2° C, то рівень океану підніметься на 0,5 м у 2100 році і зростатиме до майже 2 м до 2300 – це вдвічі більше, ніж МГЕЗК прогнозували у 2019 році. Взагалі, у звіті за 2021 рік міститься набагато більше висновків, які зроблені з високим ступенем достовірності.

Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) report

Дослідники відзначили, що одна з найважливіших систем океанічних течій, що регулюють клімат Північної півкулі, може виявитися на грані повного зникнення через зміни клімату. Це, своєю чергою, змінить погодні системи на частини Землі. Водний баланс буде порушений, що призведе до сильніших дощів і більшого ризику повеней в деяких районах, в той час, як в інших збережеться тривала посуха.

Течія Гольфстрім може стати причиною незворотного колапсу на планеті

Атлантична меридіональна оборотна циркуляція (AMOC), яка включає в себе Гольфстрім і відповідає за пом’якшення значної частини світового клімату, зазнала «майже повної втрати стабільності за останнє сторіччя», наголошується в доповіді Потсдамського інституту досліджень впливу на клімат в Німеччині, зробленої у минулу середу. Вона показала, що течія стала найслабшою за останню тисячу років і ця тенденція може посилитися ще більше.

golfstream

Такий розрив катастрофічно вплине на глобальні погодні системи, що призведе до підвищення рівня моря в Атлантиці, більшого похолодання і потужніших штормів в Північній півкулі, а також до серйозних порушень, пов’язаних з дощами. Автори дослідження вважають, що цей перехід може відбутися після того, як система океанічних течій вийде за критичний переломний рубіж.

golfstream

«Отримані результати підтверджують те, що зниження АМОК не є просто коливанням або лінійною реакцією на підвищення температури, а, швидше за все, означає наближення до критичного порогу, за яким система циркуляції може зруйнуватися», – зазначив у своїй заяві автор доповіді Ніклас Бурс, дослідник з Потсдамського інституту дослідження впливу на клімат.

Щож, новий звіт виглядає песимістичнішим. Вчені прийшли до висновку, що крім твердження, що нинішня кліматична катастрофа «однозначно» викликана діяльністю людини, деякі зміни фактично незворотні. Ключем до цього є швидше, ніж прогнозувалося, підвищення температури і нестримані викиди парникових газів.

За словами МГЕЗК, навіть якби це було вирішено негайно, Земля, швидше за все, все одно перейшла б точку 1,5° C. Це поріг був визначений в рамках Паризької угоди, відповідно до якої Земля може уникнути найсуворіших екстремальних погодних умов, якщо не гірше. За межами цієї позначки все те, що наразі вважається катастрофічною рідкістю – наприклад, криза Гольфстріму – стає набагато ймовірнішим.

СО2

«Багато зі спостережуваних змін клімату безпрецедентні і незворотні протягом сотень або  тисяч років», – кажуть дослідники.

Але ще є час обмежити зміну клімату. Сильне і стійке скорочення викидів двоокису вуглецю та інших парникових газів ще може швидко поліпшити якість повітря, а через 20-30 років глобальні температури можуть стабілізуватися.

СО2

Як жителі цієї планети ми повинні знати про цю драму. Вона існує, ми її бачимо і чуємо в кожному випуску новин. І це те, що нам потрібно зрозуміти: втілення того, що говорить наука, відбувається прямо у нас на очах. У людства просто немає часу на роздуми – час діяти.

Джерело.

Владислав

    Leave a Reply