RADIO7

#добреналаштоване

Новий коронавірус “Дельта”: чим небезпечний, коли з’явиться в Україні і як вберегтися

Новий коронавірус “Дельта”: чим небезпечний, коли з’явиться в Україні і як вберегтися

У світі стрімко поширюється новий штам коронавірусної хвороби, який отримав назву Delta. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) станом на 2 липня він поширився вже у 98 країнах і стає домінуючим видом коронавірусної інфекції у світі. У ВООЗ наголосили, що у країнах з низьким рівнем вакцинації “жахливі сцени переповнених лікарень знову стають нормою”. 23 червня 2021 року перші випадки захворювання штамом Delta зафіксовано в Україні.

 

Що таке штам Delta і чим він відрізняється від інших різновидів коронавірусних інфекцій

На даний момент ВООЗ визначила чотири штами вірусу інфекції SARS-CoV-2, такими, що “викликають занепокоєння” (VOC – Variant of Concern) : Alpha (B.1.1.7), Beta (B.1.351), Gamma (P.1) і Delta (B.1.617.2).

Найперший задокументований випадок COVID-19, викликаний Delta варіантом (B.1.617.2), був виявлений в індійському штаті Махараштра ще в жовтні 2020 року.

Серед інших змін, штам Delta має мутації в шиповому білку вірусу, тій частини, яку вірус використовує для прикріплення до людських клітин, щоб заразити їх. Деякі з цих мутацій збільшують прикріплення шипа до рецептора на клітинах людини, дозволяючи вірусу відтворюватися більш ефективно.

Це може дозволити Delta-варіанту створити більше копій самого себе в порівнянні з вихідною версією вірусу, що призведе до більшого поширення по всьому тілу. А більшу кількість вірусних частинок в організмі також може означати, що інфікована людина виділяє більше вірусу, що збільшує ймовірність передачі інфекції комусь іншому.

Delta-варіант приблизно на 60% більш заразний, ніж Alpha-варіант (так званий “британський” штам вірусу), а Alpha -варіанті був на 60% більш заразним, ніж початкова версія вірусу.

Вже 11 травня ВООЗ назвала поширення штаму Delta “таким, що викликає занепокоєння ” і назвала його домінуючим у світі.

Є три основні чинники, які змусили вчених і медиків звернути увагу штам Delta – він поширюється швидше, викликає більш важке захворювання і знижує захист від вакцин або попередніх інфекцій.

 

Що таке Delta Plus і чим він відрізняється від Delta

Варіант Delta Plus, також відомий як B.1.617.2.1 або AY.1, містить нову мутацію в шиповому білку, який вірус використовує для проникнення в клітини людини, під назвою K417N. Оскільки він як і раніше тісно пов’язаний з Delta, відповідно до системи іменування варіантів COVID-19, він отримав назву Delta Plus. Поки що Delta Plus зустрічається у відносно невеликих кількостях.

Міністерство охорони здоров’я Індії опублікувало заяву по Delta Plus, в якому назвало три характеристики, які викликають занепокоєння: підвищена трансмісивність, більш сильне зв’язування з рецепторами клітин легенів (що передбачає більш легке проникнення в клітини людини) і потенційне зниження реакції на моноклональні антитіла (що може означати, що імунна система людей може бути менш ефективна проти цього варіанту або що вона може бути менш сприйнятливим до лікування життєво важливими моноклональними антитілами).

Нові мутації Delta Plus дозволяють вірусу інфікувати клітини в тому числі у легенях, серці, нирках і кишківнику.

Зараз як мінімум два варіанти Delta Plus повільно поширюються у світі. Вони були виявлені у Канаді, Німеччині, Росії, Швейцарії, Польщі, Португалії, Непалі, Японії, Великобританії і США.

 

Заразність і перебіг хвороби

У дослідженні, опублікованому 14 червня в журналі The Lancet, вивчався вплив Delta-варіанту у Шотландії, де він став домінуючим штамом. Дослідники виявили, що ризик госпіталізації через COVID-19 був вдвічі вищим для пацієнтів інфікованих Delta, у порівнянні з людьми, інфікованими Alpha-варіантом.

Крім того, за даними Міністерства охорони здоров’я Великої Британії (Public Health England, PHE) від 11 червня 2021 року, цей штам Delta у 2,26 рази частіше призводить до госпіталізації та у 1,45 рази частіше – до реанімації.

Дані Public Health England, свідчать, що понад 90% нових випадків COVID-19 в Великобританії пов’язані з Delta-варіантом.

Дослідження PHE виявило, що Delta-варіант на 64% збільшує ймовірність передачі інфекції в домашніх умовах в порівнянні з Alpha -варіантом, вперше виявленим у Великій Британії.

Як і раніше, є мало даних про те, чи викликає Delta-варіант більше смертей. Відомо, що, за даними британських медиків, 117 з 92 056 осіб, інфікованих Delta -варіантом в Великобританії до 21 червня, померли. Це означає, що летальність становить 0,1%, що дуже мало в порівнянні з іншими варіантами коронавірусної інфекції.

Однак експерти вважають, що низький рівень смертності багато в чому пов’язаний з тим, що більша частина населення Великобританії в даний час вакцинована проти коронавірусу, і не означає, що Delta сама по собі викликає менш серйозні випадки захворювання.

Частота госпіталізацій у Великобританії вказує на те, що Delta-варіант викликає більш важкий перебіг хвороби: ризик потрапити в лікарню після зараження Delta майже вдвічі вищий, ніж після зараження Alpha-варіантом, згідно з даними Public Health England і з новим дослідженням, опублікованим у медичному журналі The Lancet.

 

Симптоми зараження штамом Delta

Згідно з даними британського додатку ZOE COVID Symptom Study, симптоми, викликані дельта-варіантом, відрізняються від вірусів інших мутацій. Інфіковані штамом Delta повідомляли про головний біль, біль у горлі, нежить, закладеність у носі, лихоманку, кашель. Є інформація про діарею і шлункові розлади.

Крім того, деякі лікарі відзначили більше скарг з боку верхніх дихальних шляхів, таких як закладеність, нежить і головний біль.

Для молодого населення це більше схоже на застуду. Це може привести до того, що люди вважатимуть, що у них тільки легка застуда, і вестимуть свій день як звичайно, заражаючи ще більше оточуючих.

Поки повністю не зрозуміло, чому інфіковані все частіше повідомляють про симптоми застуди і чи є тут зв’язок з Delta-варіантом.

 

Чи допомагає вакцинація від нового штаму Delta

Існуючі вакцини як і раніше працюють проти початкового варіанту Delta, але вони менш ефективні, особливо серед людей, у яких після вакцинації не розвинулась ефективна імунна відповідь, у літніх людей або у людей, захист яких може слабшати швидше.

Згідно з дослідженням Міністерства охорони здоров’я Великобританії, яке ще очікує експертної оцінки, вакцина Pfizer-BioNTech була на 94% ефективна проти госпіталізації після однієї дози і на 96% проти госпіталізації після двох доз. Ефективність AstraZeneca склала 71% після однієї дози і 92% після двох.

Таким чином, ці вакцини запобігають госпіталізації. З цієї причини експерти не впадають у відчай з приводу того, що 50 осіб з 117, померлих від Delta-варіанту в Великобританії до 21 червня, були повністю вакциновані.

Ефективність проти симптоматичного захворювання Delta-варіанту для Pfizer-BioNTech склала 36% після однієї дози і 88% після двох доз. Для AstraZeneca це було 30% після однієї дози і 67% після двох.

Крім того лікарі відзначають, що щеплені люди легше переносять Delta, ніж ті, хто вже перехворів коронавірусною хворобою COVID-19, але не вакцинувались.

Слід зазначити, що в Ізраїлі, де 57,1% населення повністю вакциновані, близько половини випадків зараження Delta-варіантом сталося серед тих, хто був щеплений Pfizer. Це спонукало Ізраїль відновити носіння масок в закритих приміщеннях.

Існуючі вакцини як і раніше ефективні і проти Delta Plus, оскільки половина випадків у Великій Британії сталися серед людей, які не були вакциновані, і тільки кілька випадків – серед тих, хто був повністю вакцинований.

 

Як відреагувала Україна

З 2 липня щоб перетнути кордон з Україною з Португалії, Росії, Великої Британії та Індії або для тих осіб, які перебували на території цих карїн не менше 7 днів протягом останніх 14 днів, громадянам України потрібен негативний результат експрес-тесту на визначення антигена SARS-CoV-2, зроблений безпосередньо в пункті пропуску через державний кордон. Такий тест проводиться до проходження паспортного контролю. У протилежному разі необхідно буде пройти обов’язкову 14-денну самоізоляцію чи обсервацію з обов’язковим встановленням застосунку “Вдома”.

Для іноземців та осіб без громадянства без негативного результату такого тесту перетин державного кордону буде заборонений.

Крім того, планується встановити обов’язкове ПЛР-тестування на пунктах пропуску з окупованих територій Донецької, Луганської областей та окупованого Криму;

На засіданні РНБО, представники комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування рекомендували посилити роботу з виявлення штамів коронавірусу, зокрема Delta, та прискорити процес проведення таких досліджень в Україні.

Міністерству охорони здоров’я рекомендовано прискорити темпи вакцинації населення. Національній поліції України – посилити контроль за дотриманням карантинних обмежень.

 

Коли Delta-коронавірус прийде в Україну

За оцінками головного санітарного лікаря Ігоря Кузіна, при песимістичному варіанті кількість госпіталізованих пацієнтів в Україні буде на 30-40% більше, ніж восени 2020 року.

“Варто також врахувати, що, з огляду на характеристики штаму “Дельта”, нова хвиля може виявитися вищою від попередніх, особливо у вираженні навантаження на лікарні. Зважаючи на ситуацію з поширенням штаму “Дельта” у світі, важливим видається проведення досліджень на наявність антитіл у населення та секвенування розповсюджених в Україні штамів”, – йдеться у доповіді Національної академії наук України “Огляд поширення штаму “Дельта” в Європі та загрози для України”.

Про цю проблему згадав і голова медичного комітету парламенту Михайло Радуцький.

“Взагалі, на мій погляд, не буде зайвим провести ревізію тих проблем, з якими ми мали справу раніше. Одна з них – відсутність кисневих станцій і, відповідно, перевантаження електромережі медзакладів. У 257 “ковідних” лікарнях на сьогодні встановлено лише 110 кисневих станцій“, – написав він на своїй сторінці у Facebook.

Радуцький додав, що лікар-інфекціоніст Ольга Голубовська вважає, що через “індійський” штам спалах захворюваності може виникнути вже наприкінці літа: “Отже, немає сумнівів, що четверта хвиля дійде до України. Питання в тому, як ми підготуємось до спалаху хвороби, та які будуть наслідки”.

Втім, на думку лікаря-імунолога, доктора медичних наук Андрія Волянського, не слід панікувати через можливу хвилю Delta-коронавірусу в Україні.

Як приклад, він наводить Велику Британію, де з кінця травня зростає кількість нових інфікованих за рахунок Delta-варіанту вірусу, але водночас знижується летальність хворих. Лікар пояснює це тим, що у Британії дуже багато людей вже перехворіли COVID-19 і дуже багато вакцинованих.

“Що буде в Україні? Ми не знаємо, оскільки у нас дуже мало вакцинованих і менше тих, хто вже перехворів, тому ризики є. Швидше за все, що і в Україні Delta буде менш тяжким через те, що близько 40% наслення вже перехворіло і 5% населення вакциновано (як свідчать попередні дані дослідження, що проводить МОЗ, Центр громадського здоров’я, Світовий банк та Український інститут соціальних досліджень імені Яременка, антитіла до коронавірусної хвороби має третина українців – ред.)”, – зазначив лікар.

 

“Тож я не бачу приводу для паніки. Ця хвиля пов’язана з Delta в Україні безумовно можлива, але поки незрозуміло коли вона буде (найвірогідніше, це буде не влітку, а восени). А по-друге що летальність буде нижчою – менше за 1%. Зараз чітких прогнозів бути не може, зростання захворюваності може розпочатися як влітку, так і восени, але, швидше за все, при більш високій заразності буде менше смертей”

Андрій ВолянськийЛікар-імунолог, доктор медичних наук

 

Чи готові лікарні до різкого збільшення хворих на коронавірус

Так, опитані PRM.UA лікарі не помічають зусиль державних органів влади, спрямованих на підготовку до найбільш небезпечної хвилі коронавірусної хвороби, викликаної Delta-штамом.

За словами лікаря-інфекціоніста Чернівецької обласної лікарні Ольги Кобевко, практикуючі лікарі не дуже довіряють реляціям влади про готовність до нового спалаху корнавірусу.

“Коли була оголошена пандемія у світі, у нас ще не було пацієнтів в Україні, і тоді запевняли, що ми до неї готові. Тому владні структури медичні, звичайно запевняють, що ми готові. Ми повинні постійно готуватись, набувати матеріальну базу, повинні постійно удосконалювати діагностику для цих пацієнтів, удосконалювати лікування. На жаль, маємо те, що маємо, і керівництво медицини не дослуховується до звичайних лікарів”, – зазначила вона.

“Я не знаю, як в Україні, але Чернівецька область, я працюю в обласній лікарні, ми працюємо у звичному режимі і чогось такого неординарного або покращення не бачу. Ми просто зменшили кількість ліжок для коронавірусних пацієнтів, лікуємо інших пацієнтів, але якихось зрушень або покращень я не бачу”, – додала Кобевко.

Про неготовність до перевищення піку госпіталізованих, який спостерігався з осені 2020 року, заявила і керівник центру респіраторної медицини та алергології лікарні “Феофанія” Світлана Гук.

 

“Наразі у нашій лікарні ковідне відділення закрите, але у разі потреби його можна швидко розгорнути: досвід є, лікарі є, обладнання, усе напоготові. Восени цього року ми працювали на межі (можливостей). Нам би туди ще 20-40% ми б не витримали”

Світлана Гук

 

Delta-хвиля коронавірусу: що пропонують у владі та опозиції

Чи не єдине, у чому сходяться представники влади і парламентська опозиція – це в тому, що мінімізувати наслідки четвертої хвилі коронавірусу здатна лише масова вакцинація населення.

“Він (штам Delta – ред.) небезпечний, але він приблизно такий самий небезпечний, як і британський варіант (Alpha), як варіант бразильський, як варіант південноафриканській. І зрештою головна зброя у боротьбі з цим варіантом (коронавірусу – ред.) – це вакцинація. На щастя ті вакцини, які прийняті у світі, ухвалені ВООЗ, це Pfizer, це Moderna, це AstraZeneca – вони всі захищають певною мірою від Delta-варіанту. На жаль, вони менш ефективні ці вакцини у порівнянні з первинним варіантом коронавірусу, проти якого вони створювались, але зрештою вони є ефективними”, – заявив голова Комісії з біобезпеки та біологічного захисту при Раді національної безпеки і оборони України Сергій Комісаренко.

Він сподівається, що великого спалаху коронавірусу в Україні восени не буде через те, що вже велика частина населення як світу, та і України вже перехворіло на COVID-19, а також через активну вакцинацію.

“Не думаю, що це буде така вже й висока хвиля (коронавірусу – ред.). Але цей вірус непередбачуваний і у різних країнах він поводить себе по-різному”, – зазначив Комісаренко.

 

“Але головна наша зброя – це вакцинація. Зараз вакцинація відбувається досить ефективно, можливо недостатньо ефективно, ми вважали, що потрібно вакцинувати приблизно 200 тисяч осіб на добу, зараз значно менше. Тим більше відомо, що люди які перехворіли і вже мають імунітет – їм достатньо однієї вакцинації”

Сергій Комісаренко

 

Він також не виключив заохочення до вакцинації або так званий умовно-обов’язковий спосіб для деяких категорій населення.

“Заохочення до вакцинації звичайно може бути розглянуто, чому б ні, у багатьох країнах це робиться у різних формах. А обов’язкової вакцинації практично ніде немає, але вона робиться умовно-обов’язковою – для людей, які мають великі контакти з людьми які можуть бути інфіковані чи вже інфіковані, то зрештою їм у службові обов’язки записується обов’язковість вакцинації. Тут є сенс, у тому сенсі, що медичні працівники, які працюють з COVID-інфікованими, вони звичайно повинні бути вакциновані”, – розповів Комісаренко.

Також у РНБО не вважають доцільним закриття кордонів України у разі масштабного спалаху коронавірусу у сусідніх країнах.

“У разі нового великого спалаху закриття кордонів України не має сенсу. Плюс інколи закривають кордони не там, де потрібно закривати. Тому я думаю, що закривати кордони не потрібно, необхідно проводити ретельний аналіз на кордоні, щоб ті, хто прибували мали ПЛР-реакцію”, – підсумував голова Комісії з біобезпеки та біологічного захисту при РНБО.

У парламентській опозиції також наголошують на важливості масової вакцинації населення, але необхідною вважають іншу цифру – 500 тисяч вакцинованих на день.

За словами представниці “Європейської Солідарності”, секретарки Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Яни Зінкевич, попри позитивну ініціативу з відкриття пунктів вакцинації, кількість щеплень на день є недостатньою – в середньому 100 тисяч осіб.

“Для того, щоб підготуватися до осені нам потрібно робити на день у п’ять разів більше”, – підкреслила вона.

 

“Основна можливість уберегтись від штаму Delta або перехворіти максимально легко – це саме вакцинація. Вакцинацію потрібно пришвидшити, адже часу (до нового сплеску коронавірусної хвороби COVID-19 – ред.) дуже мало і ми маємо використати літній час максимально ефективно. Госпіталізацій буде більше через те, що вірус Delta набагато заразніший”

Яна Зінкевич

 

Вона також нагадала про таку кричущу проблему, як невиплата коштів лікарям, які інвалідизувались внаслідок захворювання на COVID-19, або родинам тих медиків, які померли від коронавірусу.

“Втрачаються цінні ресурси і банально ось у нас є Національна служба здоров’я України (НСЗУ) – служба, яка фінансує медиків і медичні заклади. І відповідно у нас зараз вже дефіцит 7 мільярдів, у певні моменти були проблеми і з зарплатами лікарям і з виплатами (“ковідними” – ред.) виплати взагалі відбуваються повільно у випадку смерті або інвалідизації – це, звісно, повна катастрофа. І зараз ми маємо такий дефіцит бюджету – навіть просто на звичайні пакети, а не на “ковідні”. І при цьому “Велике будівництво” продовжується, оскільки владі потрібно чимось вихвалятися”, – зауважила депутатка.

 

“Майже половину коштів на боротьбу з ковідом було перераховано на “Велике будівництво”. Чим “Велике будівництво допоможе у порятунку людей – цілком не зрозуміло. Влада яскраво розказує про дороги до лікарень, але це швидше виглядає як дороги до кладовищ”

Яна Зінкевич

 

Крім того, на її думку, населення недостатньо інформують про можливість нового спалаху коронавірусу, який може спричинити штам Delta: “Деякі телеканали інформують, але якщо говорити про централізовану програму, то вони (керівництво України – ред.) могли зв’язатись з усіма основними телеканалами і дати соціальну рекламу– як вберегтися, що потрібно робити, як вакцинуватись і так далі”.

Джерело.

Leave a Reply