RADIO7

#добреналаштоване

Фахівці з’ясовуватимуть походження підвалів у центрі Ужгорода

Фахівці з’ясовуватимуть походження підвалів у центрі Ужгорода

Про ситуацію з підвалами, виявленими в Ужгороді цього тижня під час будівельних робіт на приватній ділянці на площі Поштовій, сьогодні розповіли на брифінгу в Ужгородській міській раді.
В.о. Ужгородського міського голови, заступник міського голови Ігор Фартушок повідомив, що вже прибув директор Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» Інституту археології НАН України Олег Осавульчук, сьогодні відбулася робоча нарада щодо того, як діяти далі.
За словами Олега Осавульчука, на Поштовій виявлено залишки підвального приміщення, пивниці будинку, який стояв на тій території у 18 столітті. Він зафікс’’ований на старих планах Ужгорода, становить певний інтерес для історії міста.
«Ми запропонували виконати низку заходів, які би дозволили зафіксувати виявлене для історії міста, і з розумінням, що будівництво почалося і його слід продовжити, бо в інакше буде яма, яка може призвести до обвалу сусідніх будівель, – повідомив Олег Осавульчук. – Чи є поруч ще щось схоже – наразі невідомо. На кадастрових планах середини 19 століття наявний будинок неподалік, але чи була під ним пивниця – інформації немає. Буде розроблено план заходів для забезпечення археологічного контролю під час будівництва. Все буде фіксуватися, контролюватися. За результатами надаватимуться рекомендації місцевій владі та забудовнику. Кожне будівництво в історичному середовищі має багато викликів. Є кілька варіантів розвитку подій: в результаті консультацій та вивчення буде зрозуміло, чи виявлені підвали претендують на роль щойно відкритої культурної спадщини. Це рішення має прийматися колегіально, за участю фахівців різного рівня, міської та обласної влади, можливо і міністерств. Надалі буде вирішуватися, чи потрібно зберігати підвали, чи можна буде пристосувати консервацію до проекту забудови, чи вносити зміни до проекту тощо».
Проте, за словами спеціаліста, не завжди легко законсервувати і зберегти виявлене, потрібно визначити особливості консервації, реставрації, яка вартість робіт. Усе залежать від співпраці краєзнавців, архітекторів, міської влади, власника. Але наразі досягнуто спільної позиції: всі сторони зацікавлені зробити все відповідно до правових норм.
Планується, що безпосередньо представники рятівної служби почнуть працювати із середи, скільки триватимуть роботи – наразі спрогнозувати складно.
Головний архітектор Ужгорода Олег Боршовський зазначив, що працюватимуть також проектанти та інженери над проектом забезпечення збереження цього середовища, щоб не виникло надзвичайних ситуацій. Наразі, попередньо, робота археологічного контролю розподілена на два етапи: фіксація розкритих решток та археологічний нагляд за проведенням будівельних робіт. Олег Боршовський зазначив, що розглядаються і зміни до проекту організації будівництва, можливо, будуть вносити зміни і до проекту споруди, яку планували зводити.
Представник замовника будівництва юрист Сергій Ігнатенко наголосив, що спорудження було розпочате у повній відповідності до законодавства, дозволи, на момент їх отримання, відповідали правовим нормам, сама земельна ділянка не є об’єктом культурної спадщини.
При виявленні підвалів роботи негайно зупинили, забезпечили обмеження для доступу сторонніх осіб та схоронність підвалів, одразу повідомили орган культурної спадщини. Сам забудовник зацікавлений, щоб фахівці провели дослідження і щоб знахідка, в разі встановлення її історичної та археологічної цінності, була збережена.
Зазначалося, що дослідження проводяться за кошти замовника будівництва.  

Leave a Reply