RADIO7

#добреналаштоване

Вчені створили паливо з морської води й сонячної енергії

Вважаючи це «Священним Граалем» енергетики, економічне й ефективне перетворення води у водень і кисень через електроліз було метою для вчених впродовж десятиліть. В одному кілограмі водню приблизно у два з половиною рази більше енергії, ніж в природному газі. А найважливіше те, що продукт його горіння – це вода. В майбутньому водень може живити все: від автомобілів до житлових комплексів. Але його видобуток з води в глобальних масштабах може різко скоротити запаси питної води, пише Newsweek. Пам’ятаючи про всі ці реалії, команда хіміків Стенфордського університету розробила спосіб конвертації морської води, на яку припадає 97% запасів рідини на Землі, у водень. Традиційний пристрій для електролізу складається з двох металевих електродів: анода і катода, — поміщений в електролітний розчин і розділених мембраною. Коли струм проходить через розчин, бульбашки кисню піднімаються над анодом, а водню – над катодом. Щоб мінімізувати кількість енергії, необхідної для вивільнення гідрогену з води, обидва електроди зазвичай вкривають каталізатором. Пристрій, розроблений командою зі Стенфордського університету, багато в чому схожа на комерційний пристрій електролізу. Але він все ж містить дві критично важливі відмінності, які дозволяють йому працювати з солоною морською водою замість чистої. Сіль, як відомо, складається з атомів хлору з негативним зарядом і атомів натрію з позитивним зарядом. Власне, саме хлор у солоній морській воді створював серйозний виклик для вчених, які сподівалися видобувати з неї водень. Оскільки, він швидко спричиняє корозію металевого анода. Сіль, звісно, можна прибрати зі складу морської води. Але для цього потрібно витратити додаткову енергію для інтенсивного процесу дистиляції. Щоб уникнути цього, команда зі Стенфордського університету розробила електроди, здатні витримати жорсткі умови.
Вони запропонували, щоб анод складався зі струмоприймача із пористого нікельного пінопласту, вкритого активним і дешевим каталізатором з нікелю і заліза. Каталізатор сам піддається корозії. Але металевий провідник під ним більш активний і легше зношується під дією хлору. Щоб вирішити цю проблему, знайшли спосіб пригнітити міграцію іонів хлору по шару каталізатора і не дозволити їм досягти металевого провідника. Хитрість була в тому, щоб додати негативно заряджені сульфатні й карбонатні молекули в шар каталізатора, а також в місце сполучення каталізатора з металом. Оскільки молекули з однаковим зарядом відштовхують одна одну, іони сульфату і карбону блокували шкідливий хлор і дозволяли електроду діяти без корозії. Стабілізований анод виявився здатним проводити електроліз із солоною морською водою впродовж тисячі годин і з такою з ефективністю, як і промислові пристрої для таких процесів. Дослідники тоді штучно збільшити солоність води втричі у порівнянні з морською. Але змінений пристрій електролізу все одно був стабільним впродовж ще тисячі годин. Щоб видобуток водню із морської води був екологічно чистим, вчені запропонували використовувати в процесі електролізу електроенергію з відновлюваних джерел, таких як сонячні електростанції.

Джерело: УНІАН

Сирія скликає засідання РБ ООН

Сирія пропонує скликати позачергове засідання Ради безпеки міжнародної організації через визнання Вашингтоном суверенітету Ізраїлю над Голанськими висотами. Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на AFP. Повідомляється, що Сирія вимагає скликати позачергове засідання. “Сирія вимагає скликання екстреного засідання Ради безпеки ООН через ситуацію навколо Голанських висот”, – йдеться в повідомленні. Нагадаємо, раніше повідомлялося, що Україна виконує рішення Ради безпеки ООН щодо статусу Голанських висот. У резолюції йдеться, що “рішення Ізраїлю встановити свої закони, юрисдикцію і управління на окупованих сирійських Голанських висотах є недійсним і не має міжнародної юридичної сили”.

Різке загострення на Донбасі: бойовики вчора гатили на всіх напрямках, у хід йшла заборонена зброя

26 березня російські окупаційні війська 23 рази обстріляли позиції підрозділів Об’єднаних сил, при цьому шість разів застосували заборонені Мінськими домовленостями міномети калібрів 120 та 82 мм із витратою 47 мін. Як повідомляє прес-центр штабу ООС у Facebook, також бойовики обстрілювали українських захисників із протитанкових ракетних комплексів, озброєння бойової машини піхоти, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Схід” окупанти здійснили 17 обстрілів: з мінометів калібру 120 мм та гранатометів різних систем – у районі населеного пункту Водяне; чотири рази з ручних протитанкових і автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї – поблизу міста Авдіївка; тричі з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – у районі населеного пункту Лебединське; двічі з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля міста Мар’їнка; з автоматичних станкових гранатометів – поблизу населених пунктів Верхньоторецьке та Новотроїцьке; з великокаліберних кулеметів – біля міста Красногорівка; зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту Кам’янка; з ручних протитанкових гранатометів – поблизу шахти Бутівка; зі станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – у районі населеного пункту Миколаївка; зі станкових протитанкових гранатометів – біля населеного пункту Чермалик. У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Північ” бойовики  відкривали вогонь шість разів: з мінометів калібру 120 мм та протитанкових ракетних комплексів – поблизу села Кримське; з мінометів калібру 120 мм та озброєння бойової машини піхоти БМП-1 – біля селища Новолуганське; з мінометів калібру 82 мм – у районі населених пунктів Хутір Вільний та Новозванівка; з мінометів калібру 82 мм та стрілецької зброї – біля села Катеринівка; з протитанкових ракетних комплексів – поблизу селища міського типу Троїцьке. Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення. Жоден обстріл бойовиків не залишився без адекватної відповіді Об’єднаних сил. За даними розвідки, 26 березня вогнем у відповідь одного окупанта було знищено та двох поранено. Від початку поточної доби обстрілів позицій наших військ не зафіксовано. «Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню», – заявили у штабі.

Джерело: УНІАН

Путін випробовує Трампа перекиданням «зелених чоловічків» у Венесуелу

Для Америки ставки продовжують підвищуватися у Венесуелі, куди російський автократ Володимир Путін відправив своїх так званих «зелених чоловічків» для збереження режиму місцевого диктатора Ніколаса Мадуро. Держсекретар США Майк Помпео терміново зателефонував міністру закордонних справ Росії після того, як російські літаки з сотнею солдатів на борту прибули в Каракас, пише Wall Street Journal в редакційній статті. «Продовження перекидання російських військових загрожує продовженням страждань венесуельського народу, який здебільшого підтримує тимчасового президента Хуана Гуайдо», – заявили у Держдепартаменті. При цьому, Помпео закликав Москву «відмовитися від неконструктивної поведінки й приєднатися до інших країн», які бажають Венесуелі кращого майбутнього.  Wall Street Journal коментує, що цього разу йдеться не про Україну, яка розташована під боком Росії, і не про Сирію, яка десь далеко на Близькому Сході. Цього разу російська військова провокація відбувається на «американському задньому дворі». І адміністрація президента Дональда Трампа повинна відреагувати більш рішуче, не обмежуючись заявами й телефонними дзвінками на знак незгоди. Соціалістичний режим Мадуро змушує мільйони людей ставати біженцями, створюючи хаос в регіоні. Трампу доведеться вирішити, чи дозволить він, щоб Путіну і цього разу все зійшло з рук.
Джерело: https://www.unian.ua/world/10493391-wall-street-journal-putin-viprobovuye-trampa-perekidannyam-zelenih-cholovichkiv-u-venesuelu.html

В окупованому Криму не залишилось жодної школи з українською мовою навчання

У тимчасово окупованому Криму не залишилось жодної школи з українською мовою навчання. Про це повідомляє Кримська правозахисна група за результатами проведеного моніторингу сфери освіти на півострові. За даними експертів, реальна ситуація з навчанням рідною мовою в Криму значно гірша, ніж заявлена підконтрольним РФ “Міністерством освіти Республіки Крим”. “Кримська правозахисна група в 2018-2019 навчальному році провела власний моніторинг ситуації з навчанням рідною мовою в Криму. В ході моніторингу було відвідано 24 школи, в яких проводилися опитування керівництва, викладачів та батьків учнів. Зокрема: 3 школи, які заявлені “Міністерством” як школи з кримськотатарською мовою навчання; 1 школа, заявлена як школа з українською мовою навчання; 18 шкіл, заявлених як школи з класами навчання кримськотатарською мовою; 2 школи, заявлені як школи з класами навчання українською мовою”, – зазначається в повідомленні. За результатами моніторингу, в Криму не залишилося жодної школи, в якій вивчення всіх предметів ведеться українською мовою. “Класів із українською мовою навчання також значно менше, ніж заявлено окупаційною владою. Школи, які офіційно заявлені як школи з кримськотатарською мовою навчання, фактично такими не є, а навчання в них ведеться як кримськотатарською, так і російською мовами”, – додали в Кримській правозахисній групі.
Джерело: https://www.unian.ua/society/10493367-v-okupovanomu-krimu-ne-zalishilos-zhodnoji-shkoli-z-ukrajinskoyu-movoyu-navchannya-pravozahisniki.html

Євробачення 2019 в Ізраїлі опинилося під загрозою зриву

Міжнародний пісенний конкурс Євробачення, який у травні повинен пройти в Ізраїлі, може зірватися через загрозу порушення безпеки. Про це низка ЗМІ написала після того, як 25 березня вранці із сектора Газа було випущено ракету, що впала за 17 км від місця проведення конкурсу. Через загострення ситуації в ЗМІ заговорили про можливе перенесення конкурсу в інше місто або країну, адже організатори не зможуть забезпечити належну безпеку всім учасникам шоу й глядачам. Ці припущення прокоментували в Європейській мовній спілці, пише The Jerusalem post. “Ми працюємо з ізраїльською владою, щоб забезпечити всі заходи безпеки та комфорту для всіх, хто готується до Євробачення у травні та бере участь в ньому, а також уважно стежимо за ситуацією в Ізраїлі. Тільки війна або великомасштабна військова операція може зашкодити проведенню конкурсу”, – заявили в Європейській мовній спілці. Як повідомляв УНІАН, півфінали шоу в Ізраїлі відбудуться 14 і 16 травня, а фінал, в ході якого визначиться переможець, прогримить 18 травня. Україна в цьому році не буде брати участі в конкурсі.
Джерело: https://www.unian.ua/world/10493328-yevrobachennya-2019-v-izrajili-opinilosya-pid-zagrozoyu-zrivu-zmi.html

Рятувальники Ужгорода вчили правилам безпеки життєдіяльності і розважали «по-пожежному» молодь

26 березня до вогнеборців 14-ї державної пожежно-рятувальної частини м. Ужгород завітали учні молодших класів Перечинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів.

Фахівці пожежної справи розповіли учням про основні небезпеки, пов’язані із використанням вогню, можливими джерелами пожеж та нагадали правила безпеки. Завдяки цікавим розповідям, молоде покоління значно розширило своє уявлення про роботу бійців ДСНС, способи гасіння пожеж та автомобілі спеціального призначення.  Присутні фотографувались поруч з технікою, оглядали костюми, в яких працюють пожежні та “засипали” вогнеборців питаннями про їхню роботу.

Фінальним етапом перебування в пожежно-рятувальній частині стали практичні заходи, де кожен охочий мав можливість приборкати умовну пожежу за допомогою подачі води із пожежного ствола в осередок горіння.

Подібний захід сьогодні відбувся і на території Аварійно-рятувального загону спеціального призначення, що в обласному центрі. В гості завітали третьокурсники державного навчального закладу «Ужгородський центр професійно-технічної освіти». Їх зустріла старший викладач-методист навчального пункту Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Тетяна Рябчук. У навчальному класі вона на макеті продемонструвала як, при потребі, надавати першу домедичну допомогу. Кожен мав можливість самостійно спробувати себе у ролі рятувальника чийогось життя.

Далі фахівці Служби порятунку розповіли про роботу Державної служби України з надзвичайних ситуацій, порядок проходження навчання та служби у навчальних закладах, де готують фахівців ДСНС. Рятувальники закликали усіх охочих присвятити своє життя рятувальній справі, щоб приходити на допомогу першими у будь-яких екстремальних ситуаціях.

На думку надзвичайників, проведення  таких заходів певною мірою поповнить багаж знань учнів з питань безпечної життєдіяльності та дозволить уникнути небезпечних ситуацій у їх буденному житті.

 

У ДСНС України у Закарпатській області

 

 

Вулицями Ужгорода пройшла Хресна дорога

Хресна  дорога щороку знаменує про наближення одного з найбільших церковних свят – Великодня. На цей раз, у зв’язку з тим, що 31 березня   – вибори,  в Ужгороді її провели на тиждень раніше – у другу неділю Великого посту. Більше того, цього року для греко-католиків вона особлива – цьогоріч виповнюється 30-ть років , як церква вийшла з підпілля. Пройти 14 зупинок, на кожній з яких зачитують по одній стації Хресної ходи, приєдналися також вірники римо-католицької та реформаторської церков, семінаристи. Хресна дорога – це шлях, який пройшов Ісус. Тож нині, ідучи звичними маршрутами, знайомими вулиця віряни показують свою віру та мають можливість задуматись над своїми земними гріхами.

 

Джерело: М-студіо

ПАТ “Закарпатгаз” оштрафований – донарахування в платіжках виявились незаконними

Нацiональна комiсiя, що здiйснює регулювання у сферах енергетики i комунальних послуг (НКРЕКП) на своєму засiданнi 26 березня оштрафувала компанiї “Хмельницькгаз”, “Закарпатгаз”, “iвано-Франкiвськгаз” i “Харкiвгаз”. Про це повiдомляє кореспондент РБК-Україна. Згiдно з рiшенням комiсiї, кожна з компанiй оштрафовано на 850 тис. грн. Всiм їм наказано провести перерахунок для всiх побутових споживачiв до 5-8 квiтня. Нагадаємо, що восени 2018 року облгази почали приводити обсяги природного газу до стандартних умов для здiйснення комерцiйних розрахункiв. При цьому облгази виставляють додатковi суми за 30 мiсяцiв попереднього перiоду. Нарахування йдуть як для споживачiв без лiчильникiв, так i з лiчильниками газу. Нацiональна комiсiя, що здiйснює регулювання у сферах енергетики i комунальних послуг (НКРЕКП) вирiшила провести позаплановi перевiрки 20 операторiв газорозподiльчих систем. Комiсiя за результатами перевiрок 22 березня вже оштрафувала компанiї “Вiнницягаз”, “Волиньгаз” i “Київоблгаз” на 850 тис. грн кожну.

 

Джерело: 0312

 

Впродовж чергової доби рятувальники двічі виїжджали на ліквідацію пожеж у житлових будинках

25 березня о 19:54 до берегівських рятувальників надійшло повідомлення про пожежу у одноповерховому житловому будинку, що на вулиці Мала у селі Боржава, Берегівського району. Про подію повідомили пильні сусіди, оскільки господар проводив сільськогосподарські роботи на своїй земляній ділянці. Над ліквідацією пожежі працювали рятувальники місцевої пожежної команди с. Вари та відділення 12-ї державної пожежно-рятувальної частини м. Берегово, які о 20:43 пожежу локалізували, а о 21:16 повністю ліквідували на площі 150 кв.м. Через запізніле повідомлення житловий будинок врятувати не вдалося. Однією із імовірних причин виникнення пожежі стало коротке замикання електромережі.Друге повідомлення про пожежу у житловому будинку надійшло іршавським вогнеборцям, вчора, 25 березня о 22:13. Пожежа сталася у селі Заболотне, Іршавського району. На місце події оперативно прибули вогнеборці 5-ї державної пожежно-рятувальної частини м. Ужгород. З’ясувалось, що пожежа виникла у котельному приміщенні, яке прибудоване до житлового будинку. Вогнеборці одразу ж приступили до гасіння пожежі і вже 22:50 пожежу було локалізовано, а о 23:06 остаточно ліквідовано. Завдяки професійним діям вогнеборців вдалося врятувати житловий будинок господарів, але внаслідок пожежі вогнем знищено дерев’яне перекриття та покрівлю приміщення котельні на площі близько 6 кв.м, також частково пошкоджено речі домашнього вжитку та закопчено стіни котельні.

Остаточні причини виникнення пожеж  та збитки в обох випадках з’ясовують правоохоронні органи.

Загиблих та травмованих на пожежах немає.

У ДСНС України у Закарпатській області

Рахівські рятувальники застерігали селян від спалюванню сухостою

Сьогодні, 26 березня, працівники Рахівського райвідділу ДСНС Закарпаття з профілактичним заходом навідалися до громади села Білин. Основна увага під час відпрацювання населеного пункту акцентувалася на питаннях недопущення пожеж в екосистемах. Попри те, що це гірська місцевість і палити минулорічний мотлох тут люди починають пізніше низинних районів, на жаль, на території району вже зафіксовано 7 загорань сухостою. Усього  на Рахівщині з початку року виникла 31 пожежа.

Після традиційної наради з активом села, надзвичайники пішли в люди. Спілкуючись з селянами, рятувальники детально розповідали про випадки, коли від спалювання сухої рослинності починали горіти житлові будинки, або навіть травмуватися чи гинути люди. Також такі неконтрольовані самопали, які, за правило, виникають через людську недбалість та неуважність  є загрозою і для лісових масивів.

Акценти ставилися і на обережному поводженні з вогнем та недопущенні пожеж через дитячі пустощі. Не забули рятувальники ознайомити населення й з алгоритмом дій при виявленні підозрілих вибухонебезпечних предметів. У ході відповідної роз’яснювальної роботи співрозмовникам вручалися й пам’ятки безпеки.

 

У ДСНС України у Закарпатській області