Згідно з новим дослідженням, гігантська підземна річка, яка підживлюється тане льодом, може текти в повній темряві під поверхнею Гренландії.
Цей гіпотетичний водний шлях, якщо він дійсно існує, може сягати на 1000 км і тече з глибин Гренландії до фіорду Петерманн на північному заході країни, вважає міжнародна група дослідників.
«Результати узгоджуються з довгою підлідною рікою, але залишається значна невизначеність», — говорить фахівець в області моделювання крижаного покриву Крістофер Чемберс з Університету Хоккайдо в Японії.
Ця невизначеність в значній мірі пов’язана з прогалинами в радіолокаційних даних аерофотознімків над льодовиковим щитом Гренландії, які протягом багатьох років дозволили виявити фрагментарні проблиски того, що виглядає як гігантська система підльодовикової долини.
Однак через прогалини в даних невідомо, чи всі долини з’єднані в одну довгу звивисту річку або це просто сегменти розрізнених явищ.
За допомогою комп’ютерного моделювання дослідники вивчили долину, змінюючи параметри глибини. Вони розрахували, як вода може танути на поверхні льодовика і просочуватися до його заснування: для цього під льодовиком повинна знаходитися річка довжиною до 1600 кілометрів. Початок річки знаходиться в центрі острова.
«Ми не знаємо, скільки води, якщо така є, може текти по долині, і чи дійсно вона виходить в океан біля фьорда Петерманн, або повторно замерзає», — говорить Чемберс.
У новому моделюванні дослідники припустили, що Темна ріка дійсно безперервний об’єкт. Грунтуючись на цьому сценарії, моделювання показало, що водний шлях тече з центру Гренландії в море, а рідка вода перетинає безперервний шлях.
Хоча на даний момент результати залишаються гіпотетичними, дослідники вважають, що майбутні аерофотозйомки одного разу можуть підтвердити моделювання. Якщо це так, то люди досягли нового рівня в моделюванні поведінки льодовикового щита Гренландії – надзвичайно складного і загадкового тіла, яке, як передбачають, може мати величезний вплив на майбутнє підвищення рівня моря.
Leave a Reply