RADIO7

#добреналаштоване

Закарпаття суттєво відстає в децентралізаційних процесах

Закарпаття суттєво відстає в децентралізаційних процесах

За перші півроку 2018-го Закарпатська облдержадміністрація не надала позитивного висновку жодній потенційній об’єднаній територіальній громаді з 6, які подали документи. Про це під час брифінгу повідомив директор Закарпатського ЦРМС Іван Дем’янчук.

Іван ДЕМ’ЯНЧУК

директор Закарпатського Центру розвитку місцевого самоврядування

На сьогодні в Закарпатській ОДА є 6 потенційних ОТГ, які чекають позитивного відгуку. Дві з них подалися у лютому  – Великоберезнянська та Виноградівська (квітень) – вперше подали документи цього року і отримали відмову. Ще 4 – Холмківська, Горондівська, Нижньоселиська та Залужська – подавали документи в попередні роки. Вони так само отримували відмову, а дві перші вже навіть по кілька разів, і не мають висновок досі.

Як зазначили на заході, що відбувся в Ужгороді за сприяння Програми «U-LEAD з Європою», липень і серпень стають вирішальними для наших громад.  Якщо у ці місяці вдасться отримати позитивні висновки, то вибори у ОТГ можуть відбутися уже у жовтні. А це дасть змогу із 2019-го стати на прямі міжбюджетні відносини. Успіхи є у транскордонному співробітництві та у програмі створення в області новітніх центрів надання адмінпослуг.

Іван ДЕМ’ЯНЧУК

директор Закарпатського Центру розвитку місцевого самоврядування

Відбувся другий компонент програми «U-LEAD з Європою» — це в основному шведи. У березні був оголошений конкурс на допомогу створення ЦНАПів в Україні. На Закарпатті пройшли Вільховецька ОТГ, м. Хуст і Чоп. До у Вільховецькій і у Хусті наразі домовленостей досягнуто, і до березня 19-го року буде оснащено нові ЦНАПи, а по Чопу ще ідуть перемовини. Друга фаза ще буде у рамках центрів надання адмінпослуг (програми «U-LEAD з Європою»). Він також буде супроводжуватися нашим центром, щоб максимально більше було учасників, залучено коштів і оснащено центрів.

Відзначили й успіхи уже утворених закарпатських ОТГ. Громади області одні з перших подали інфраструктурні проекти до Мінрегіонбуду і пройшли погодження, кошти освоюють вчасно і успішно. Крім того, щодо специфіки гірських регіонів проводилося кілька нарад на найвищому рівні, уряд України готує концепцію розвитку цих територій, а восени, як очікується, до парламенту подадуть відповідний законопроект. Акцентували й на приєднанні населених пунктів до міст обласного значення. Це стало можливим після того, як Верховна Рада прийняла відповідний законопроект.

Олег ЛУКША

експерт Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України

Більше 80 міст обласного значення України вже в процесі приєднання. На Закарпатті найактивнішими виявилися Берегово з навколишніми селами, які розпочали процес ще до прийняття закону. Попередні консультації відбувалися у Хусті, Чопі, раніше вони проходили і в Ужгороді. Найбільші зрушення є в Мукачеві.

Наразі в населених пунктів, суміжних з містами обласного значення, є три варіанти розвитку подій: створити власні ОТГ, нічого не робити і чекати виборів до органів місцевого самоврядування, які відбудуться у 2020 році, або приєднуватися до міст.

Leave a Reply