RADIO7

#добреналаштоване

ЗАКАРПАТСЬКІ СТУДЕНТИ МОЖУТЬ БЕЗКОШТОВНО НАВЧАТИСЯ В ДЕРЖАВНИХ УНІВЕРСИТЕТАХ СЛОВАЧЧИНИ

ЗАКАРПАТСЬКІ СТУДЕНТИ МОЖУТЬ БЕЗКОШТОВНО НАВЧАТИСЯ В ДЕРЖАВНИХ УНІВЕРСИТЕТАХ СЛОВАЧЧИНИ

   В Ужгородському прес-клубі громадська організація «Словацько-Українське культурно-освітнє товариство» представила Європейську освітню програму “Free Student”.  Із журналістами зустрілися: Роман Фрич, кандидат юридичних наук, доцент, голова громадської організації «Словацько-Українське культурно-освітнє товариство», Марек Бабіц, декан філософського факультету Католицького Ружомберського Університету кандидат філософських наук та Тока Богдан, студент 5-го курсу Кошицького Технічного університету.

 

Як розповів Роман Фрич, вже 5 років в Україні діє програма «Free Student”, яка надає можливість безкоштовно навчатися українським студентам в державних університетах Словаччини. «Завдяки програмі вступила значна кількість дітей, які безкоштовно здобувають європейську освіту, частина з яких отримує ще й стипендію від Республіки Словаччина за успішне навчання, – каже Роман Фрич. –   Ми хотіли сформувати програму, яка б дала можливість навчання дітей у Словаччині і надати спрощений доступ до знань. Цього року до вже існуючих популярних спеціальностей, таких як менеджмент в сфері туризму, промисловий менеджмент, автомобілебудування, різних мовно-гуманітарних спеціальностей, додалися спеціальності, як пілот-диспетчер аеропортів, адже ці професії надзвичайно високооплачувані в подальшому. Також інформатика, кібербезпека та все що пов’язано з ІТ технологіями».

За словами Романа Фрича, для кращої адаптації закарпатських дітей у словацьких вишах, в Ужгороді та Мукачеві проводяться курси словацької, також діють адаптаційні програми безпосередньо на факультетах вишів. Знання словацької мови відіграє значну роль, адже умовою безкоштовного навчання є саме навчання словацькою мовою. Тому університети при вступі беруть до уваги наявність сертифікату про проходження мовного курсу. Учасники програми “Free Student” отримують такий мовний сертифікат.

Також можна комбінувати по дві спеціальності при отриманні диплому. Більшість старшокурсників ,учасників програми, підпрацьовують за спеціальністю під час навчання і в період канікул. Таку можливість їм надає студентський вид на проживання, оформлений за сприянням програми . Для 9-ти класників є можливість вступити до коледжу для навчання за спеціальністю графічний дизайн.

  Марек Бабіц додав, що закарпатські студенти адаптуються до навчання вже  упродовж перших двох місяців, беруть участь у наукових зустрічах та комунікують з місцевими студентами.   Факультет ініціює багато різних заходів, це і бали, і зустрічі з керівнитвом, і піца з викладачами тощо. Це полегшує інтеграцію українських студентів. «Студенти також активно користуються можливостями програми Еразмус+, відвідуючи на 1-2 семестри інші країни (Іспанія, Данія, Норвегія, Італія, Німеччина та інші). При цьому у словацьких вишах немає обмежень щодо кількості студентів, які можуть брати участь у такій програмі обміну», – каже Марек Бабіц.

  Богдан Тока, один з перших учасників програми «Free Student», навчається і допомагає першокурсникам адаптуватися. «Що стосується самої програми,  все було чудово: вступ, оформлення документів. Мовні курси, які я проходив в Україні, дали поштовх. Студентське життя у нас веселе, декани влаштовують на факультетах різні акції, щоб ми були однією командою. Я проживаю у гуртожитку, вартість доступна- 58 євро на місяць, харчування обходиться 100 євро на місяць. Це ті гроші, які молодь може сама заробляти, починають з другого семестру. Багато подорожуємо. Крім того для студентів по Словаччині безкоштовний проїзд».

Роман Фрич також зазначив, що рівень середньої загальної освіти в Україні є непоганим. Але вища освіта закордоном більш модерна. «Технічне обладнання, лабораторії, програмне забезпечення, яке може собі дозволити закупити словацький виш. Є можливість навчати наших дітей новому. Хотілося б, щоб студенти після навчання закордоном поверталися додому із новими знаннями», – додав науковець.

Презентаційна зустріч з майбутніми студентами та їх батьками, на якій можна буде більше дізнатися про навчання в Словаччині відбудеться в Ужгороді 9 лютого 2019 року о 10.00 в конференц залі готелю «Інтурист-Закарпаття» ( 2 поверх).  Вхід вільний.

Зареєструватися у програмі та дізнатися деталі програми можна на сайті:

www.free-student-slovakia.org

А також за телефонами:

+421917609587

+380635478288

Leave a Reply