RADIO7

#добреналаштоване

ВПЕРШЕ В ЗАКАРПАТТІ ПРОВЕДЕНО ЕНДОПРОТЕЗУВАННЯ АОРТИ

ВПЕРШЕ В ЗАКАРПАТТІ ПРОВЕДЕНО ЕНДОПРОТЕЗУВАННЯ АОРТИ

Новий напрямок кардіохірургії започатковано в Закарпатті – вперше вобласному кардіологічному диспансері проведено операцію з ендопротезування аорти.

Цей сучасний метод лікування складної судинної патології дозволяє мінімізувати для пацієнта травматичність та всі ризики оперативного втручання і врятувати життя при смертельно небезпечному захворюванні.  Одна з особливостей цієї операції: спільна робота команди рентген-хірургів,  ендоваскулярних хірургів та кардіохірургів. Медики називають такі операції гібридними, оскільки при їх виконанні потрібні знання, навички та спільна злагоджена робота висококласних  медичних фахівців різних спеціальностей.

Операція проводилась завдяки підтримці та багаторічній співпраці фахівців Закарпатського обласного клінічного кардіологічного диспансеру та  Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова, яким керує наш земляк, відомий кардіохірург Василь Лазоришинець.

Як зазначив ендоваскулярний хірург  Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова Ігор Дітківський, таких операцій в Україні потребують сотні пацієнтів. Однак, поки вони рідкість через дороговартісні витратні матеріали та необізнаність пацієнтів (а подекуди і лікарів…) про можливість здійснення таких оперативних втручань. Разом з тим,  медик зауважив, що вперше за останні роки державою виділені кошти на закупку 60 ендопротезів (раніше щороку їх закуповували у кількості до 5 штук) .

«На жаль, травми аорти часто зустрічаються при ДТП. Тільки 5-10 відсотків пацієнтів з таким діагнозом виживає, – завважив Ігор Дітківський. Має працювати розгалужена сітка клінік, які здійснюють такі операції (хоча б одна на три області). Хворого по «швидкій» доставляють до медзакладу, який забезпечений як протезами, так і фахівцями. Пацієнту підбирають індивідуальний протез – цей підготовчий етап одне з найвідповідальніших і надскладних завдань. Ендопротезів різних розмірів існує десятки і треба обрати оптимальний за діаметром, довжиною і т.п.. Загалом,  саме оперативне втручання частково подібне до вже широковідомого стентування, коли у вражену судину імплантується підтримуючий «каркас»,  тільки діаметр і довжина самого «каркасу» у рази більші, – резюмує лікар».

Переваги та особливості таких операцій відзначив завідувач кардохірургічного відділення ЗОККД Павло Лукач: «Весь світ рухається до малотравматичних та мініінвазивних технологій. Оперативні втручання здійснюються через невеличкі розрізи, які забезпечують доступ до периферичних судин.  Через них, для виконання операцій різної складності, вводяться ендопротези. Раніше подібні втручання потребували величезного травматичного доступу з великим ризиком для життя пацієнта».  Павло Лукач переконаний, що при належному фінансуванні такі операції можуть стати буденними і здійснюватися десятками в Ужгороді. Необхідне сучасне технічне оснащення та кадровий потенціал у нас є. Як приклад –  лікарня в Кошице (Словаччина), яка обслуговує  понад 1млн. населення . Однак, там все оплачує страхова медицина, а в Україні поки що більшість пацієнтів вимушена самотужки вирішувати питання придбання стентграфтів вартість яких може коливатися від 5,5 до 15 тисяч євро.

Прес-центр ОЦЗ в Закарпатській області

 

 

 

 

Leave a Reply