RADIO7

#добреналаштоване

Горянську ротонду в Ужгороді вчасно врятували

Горянську ротонду в Ужгороді вчасно врятували

Ужгород мало не втратив свою перлину – Горянську Ротонду. Так вважає настоятель храму отець Богдан Савула. Неякісна штукатурка призвела до руйнування унікальних фресок в приміщенні.

о. Богдан САВУЛА, настоятель Горянської ротонди

Ці роботи є вимушеними. Не тому що ми хочемо щось робити, а тому що є вимушеними роботами. Була неякісна штукатурка зроблена на ротонді. Стіни почали тягнути вологу і почали просто обсипатися знизу фрески. І це могло загрожувати подальшим тріщинам, могли посипатися фрески.

Ці фрески створюють особливий колорит. Мистецтвознавці одностайні — їх у 14 столітті нанесли на стіни храму італійські майстри. Знаходяться фрески візантійського і італійського типів у вівтарній частині. Тому, аби стіни не почали обсипатися – встановили  спеціальну дренажну систему водовідведення, наново поштукатурили стіни церкви білим вапняним розчином, який не пропускає вологу.

О. Богдан САВУЛА, настоятель Горянської ротонди

Потім ми відновили повністю дах. Обробили дах. І замінили купол на мідне покриття. Тому що це була звичайна цинковка 90-х років, яка просто почала ржавіти і естетично ніяк не вписувалася у екстерєр нашого храму. Також деякі камяні роботи. Каменем обклали довкола храму, щоби вода, яка стікає, не надходила на стіни. А відводилася повністю по боках.

Настоятель ротонди каже: зовнішня реставрація уже на стадії завершення. Надалі планують продовжити роботи всередині храму. Найбільший проект, зізнається о. Богдан, це реставрація, розчистка і консервація фресок. Аби це диво мистецтва змогли побачити і майбутні покоління. Однак поки шукають інвесторів.

О. Богдан САВУЛА, настоятель Горянської ротонди

Фактично основні кошти ми отримали з-за кордону. Це закордонні кошти. Все інше – це своїми силами. Наприклад, заміна купола – це виключно своїми силами і все жертвами тих людей, які ходять до цього храму.

Горянська ротонда в Ужгороді – унікальна споруда не тільки для Закарпаття, але й для всієї України та Східної Європи. За даними істориків, звели її більше 10 століть тому. З храму, як на долоні, відкривається вид на увесь Ужгород. Священики, які тут служать – називають ротонду благодатним місцем. Настоятель храму –  о. Богдан Савула каже: церква є однією із найдревніших в Україні і потребує ретельної уваги. Саме через це 5 років  тому розпочали ряд реставраційних робіт.

Leave a Reply