RADIO7

#добреналаштоване

Величезні льодовики в Гімалаях теж почали танути

Величезні льодовики в Гімалаях теж почали танути

На тлі похмурих новин з північного і південного полюсів Землі непомітно тане “третій полюс”, відомий як регіон Гіндукуш-Гімалаї.

Цей гірський масив розташований в 8 країнах, від Афганістану до М’янми. Цей район – третє за величиною сховище льоду на планеті, пише Mashable .

У новому звіті, написаному 210 вченими, підкреслюється драматичне танення льоду вже в цьому столітті. Міжнародний центр комплексного розвитку гірських районів, який опублікував цю доповідь прогнозує, що ці льодовики будуть і далі втрачати величезну кількість льоду при нагріванні.

При найоптимістичніших умовах більше третини льоду зникне до кінця століття. Але при більш екстремальних кліматичних сценаріях, коли глобальні зусилля по збереженню клімату зазнають невдачі, дві третини цих могутніх льодовиків можуть зникнути із загальною втратою льоду на цілих 90 відсотків.

“З точки зору льодовиків, це не дуже гарна історія. Ви піднімаєтеся до льодовиків і бачите, що ознаки недавньої втрати досить істотні”, – сказав Джозеф Ши, один з провідних авторів доповіді і доцент кафедри екологічної геоматики в Університеті Північної Британської Колумбії, який провів чотири роки в Непалі, спостерігаючи за тим, як лід тоншає, а в деяких випадках зникає.

Згідно найамбіційнішому сценарієм обмеження глобального потепління всього на 1,5 градуси за Цельсієм вище рівня доіндустріальної епохи в цьому столітті, в доповіді йдеться про те, що регіон Гіндукуш-Гімалаї втратить третину своїх льодовиків. І навіть при потеплінні на 2 градуси за Цельсієм близько половини льодовиків регіону Гіндукуш, Гімалаї, як очікується, зникнуть до кінця століття.

“Це не просто символ зміни клімату. Ці льодовики дуже важливі для населення. Ледник не роблять воду, вони зберігають її і випускають. У теплу і більш суху пору люди і фермери залежать від цих природних резервуарів”, – сказав в інтерв’ю Алекс Гарднер, гляціолог NASA.

Льодовики регіону забезпечують водою десять річок і майже два мільярди людей в горах і долинах цих річок. Прискорене танення льодовиків спочатку може призводити до повеней, а потім, коли ресурси льодовика виснажуються, навпаки, до дефіциту води і посух.

З 1970 років Гіндукуш вже втратив 15% крижаного покриву. Цей процес потепління залежить від висоти на рівнем моря. Зараз фахівці констатують, що температура в регіоні піднімається з наростаючою швидкістю, хоча причина цього явища до кінця не ясна.

https://techno.nv.ua/ukr/popscience/ne-tilki-polyusi-velichezni-lodoviki-v-gimalayah-tezh-pochali-tanuti-50004866.html

Makhanets Alex

    Leave a Reply