RADIO7

#добреналаштоване

Вченими розроблений спосіб перетворювати думки в мовні сигнали

Вченими розроблений спосіб перетворювати думки в мовні сигнали

Використовуючи обчислювальні моделі на основі нейронних мереж, вони реконструювали слова і речення, зчитуючи сигнали головного мозку.

Параліч – досить страшний стан, при якому частина, якщо так можна висловитися, “фізіологічних” функцій стає людині непідконтрольна при тому, що на рівні центральної нервової системи все може бути гаразд. Над лікуванням цього стану вчені б’ються вже не перший рік і, цілком можливо, вирішення однієї з проблем, пов’язаної з втратою можливості говорити, знайдено. Адже нещодавно був розроблений спосіб перетворювати мозкові імпульси в мовні сигнали. І допоміг у цьому штучний інтелект, інформує Ukr.Media.

Як повідомляє редакція журналу Science, дослідники з Нідерландів, Німеччини та США, використовуючи обчислювальні моделі на основі нейронних мереж, реконструювали слова і речення, зчитуючи сигнали головного мозку. Для цього вони спостерігали за областями мозку в ті моменти, коли люди читали вголос, вимовляли слова, або просто слухали записи.

«Ми намагаємося розробити схему штучних нейронів, які включаються і вимикаються в різні моменти часу, відтворюючи звук. Те, як ці сигнали переводяться в мову, індивідуально для кожної людини, тому комп’ютерні алгоритми повинні вміти «розуміти», як це зробити.» – розповіла Німа Месгарані з Колумбійського університету.

У своїй роботі експерти спиралися на дані, отримані від п’яти людей з епілепсією. Мережа аналізувала «поведінку» слухової кори (яка активна як під час промови, так і під час прослуховування). Потім комп’ютер реконструював мовні дані з імпульсів, отриманих від цих людей. В результаті алгоритм впорався з точністю до 75%.

Інша команда вчених, яку очолював нейробіолог Мігель Ангрік з Бременського університету в Німеччині і Крістіан Херф з Маастріхтського університету в Нідерландах, яка спиралася на дані шести осіб, які перенесли операцію з видалення пухлини головного мозку. Мікрофон вловлював їх голоси, коли вони читали вголос окремі слова. В цей час електроди записували інформацію з мовних центрів головного мозку. Мережа зіставила показання електродів з аудіозаписами. В результаті близько 40% даних були розпізнані вірно.

Третя команда з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско реконструювала цілі речення на основі прочитаної мозкової активності від трьох пацієнтів з епілепсією, які читали певні речення вголос. Деякі речення були правильно визначені більш ніж в 80% випадків.

Незважаючи на досить непогані результати, система все ще знаходиться на ранньому етапі і потребує додаткового доопрацювання. Але якщо все вийде, сотні тисяч людей в усьому світі знову можуть отримати можливість говорити.

Джерело: Ukr.net

Makhanets Alex

    Leave a Reply