РАДІО 7

#добреналаштоване

В Ужгороді стартував «ЧЕНДЕЙ ФЕСТ 2020»

В Ужгороді стартував «ЧЕНДЕЙ ФЕСТ 2020»

Літературно-мистецький «ЧЕНДЕЙ ФЕСТ 2020» стартував в Ужгороді. Уже другий фестиваль, присвячений відомому закарпатському письменнику і кіносценаристу, розпочали із обговорення його життєвого й творчого шляху, зустріч провели в обласному художньому музеї імені Йосипа Бокшая з трансляцією на площу Театральну.

Ужгородський міський голова Богдан Андріїв привітав учасників: “ Приємно, що «ЧЕНДЕЙ ФЕСТ 2020» уже набув міжнародного характеру, і хоч цьогоріч пандемія коронавірусу внесла свої корективи, все ж поціновувачі таланту Івана Чендея мають змогу також долучатися до перегляду заходів та творчих зустрічей – дивитися онлайн-трансляцію.

Сподіваюся, наступного року захід буде велелюднішим, адже такі видатні закарпатці, як Іван Чендей заслуговують, аби їх не забували, вивчали, досліджували.

Дякую організаторам – родині письменника – за важливий вклад, який робите у розвиток культури нашого міста та краю. Міська рада, своєю чергою, готова і в подальшому підтримувати фестиваль, вірю, він стане традиційним”.

Під час зустрічі презентували друге видання книги спогадів “Іван Чендей у колі сучасників”. Письменник Олександр Гаврош зазначив: те, що наразі відомо про Івана Чендея, є лише вершиною айсбергу, а насправді величезну частину його творчих здобутків – заплановане багатотомне зібрання творів автора – ще слід укомплектувати, видати й презентувати сучасникам.

Дослідник творчості Івана Чендея літературознавець Сидір Кіраль розповів про роботу в архівах, де зібрав чимало цікавих відомостей про автора, зазначив, що Чендей цілком заслужено має бути в переліку українських письменників-шістдесятників, розповів про видання, які планують видати друком. Зокрема, йдеться про книгу листів Івана Чендея, які допоможуть ще краще розкрити його багатогранну особистість.

Донька письменника Марія Чендей-Трещак поділилася сподіваннями до 100-річчя з дня народження батька видати книгу з вмістом його щоденників, подякувала всім, хто долучається до проведення фестивалю, зокрема його натхненнику – своєму чоловіку Івану Трещаку.
Присутнім показали і збірку Івана Чендея “Березневий сніг” з автографом автора, інші важливі в контексті його постаті видання.

Відтак перейшли до круглого столу “Закарпатці в “Тінях забутих предків” до 55-річчя прем’єри фільму “Тіні забутих предків” (режисер Сергій Параджанов). Переглянули фільм, перегляд, як уже зазначалося, відбувався і просто неба на площі Театральній. Презентували і документальний фільм “Тіні” Івана Чендея» (режисер В’ячеслав Бігун).

Проєкт «Чендей Фест 2020» реалізується в межах партнерської програми «Культура. Туризм. Регіони» Українського культурного фонду, Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (КЕУ) та Офісу розвитку малого та середнього підприємництва (SME.DO) при Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. За підтримки управління у справах культури, молоді та спорту Ужгородської міської ради та БО «Міжнародний благодійний фонд імені Івана Чендея».

Для більшості глядачів через карантинні обмеження фестиваль відбувається в онлайні, ведеться пряма трансляція на однойменній фейсбук-сторінці фестивалю та на площі Театральній, де встановлений спеціальний екран.

Сьогодні  у рамках фестивалю відбудеться зустріч у садибі письменника, що на вул. Високій, 15, в Ужгороді, там нагородять лауреатів ІІІ Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея. Ряд заходів відбудеться і 12 вересня в селищі Дубове – на малій батьківщині письменника.

Прес-служба Ужгородської міської ради

Leave a Reply