RADIO7

#добреналаштоване

Уряд опублікував постанову про приватизацію газотранспортної системи

Уряд опублікував постанову про приватизацію газотранспортної системи

Кабінет міністрів України опублікував постанову про виділення газотранспортної системи України з управління Нафтогазу за принципом ownership unbundling (розділення власності), який передбачає приватизацію ГТС.

Відповідна постанова №484 з’явилася на сайті Кабміну.

Зазначається, що відповідно до постанови уряду ГТС мають передати в управління державній компанії Магістральні газопроводи України (МГУ), а сама ця компанія перебуватиме у підпорядкування Нафтогазу до 1 січня 2020 року. Потім МГУ стане відокремленим акціонерним товариством. Таким чином, ГТС вийде з державної власності та перейде у корпоративну власність.

На моделі ownership unbundling наполягали представники уряду та Світового банку. Однак у самому Нафтогазі неодноразово заявляли, що проведення анбандлінгу за такою моделлю може призвести до програшу Україною 3 мільярдів доларів Газпрому у Стокгольмському арбітражі та неможливістю виграти новий спір на 11-14 мільярдів доларів.

Зокрема, Нафтогаз не зможе відстоювати новий позов проти Газпрому у Стокгольмському арбітражі на загальну суму 12 мільярдів доларів. Цей позов в Українській компанії називають одним з важелів тиску на Росію у переговорах про транзит газу після 2020 року.

Нагадаємо, що про ухвалення рішення щодо розділення Нафтогазу за моделлю розділення власності стало відомо 22 травня 2019 року, однак відповідна постанова уряду датується 5 червня 2019 року.

«Прем’єр-міністр В. Гройсман зобов’язав розробити детальний покроковий план дій, скоординувати включення запобіжників з Європейською Комісією, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства, Світовим Банком та іншими міжнародними партнерами», додають у Магістральних газопроводах.

Зазначимо, що розділення Нафтогазу на 2 компанії (відоме як анбандлінг Нафтогазу) та виділення оператора газотранспортної системи в окрему юридичну особу необхідне для виконання Україною своїх зобов’язань в межах виконання рішення Стокгольмського арбітражу та Третьої енергетичної директиви ЄС.

Анбандлінг — вимога ЄС у рамках Третього енергетичного пакету, яка передбачає, що одна і та сама компанія не може одночасно видобувати, транспортувати і продавати газ.

У лютому 2019-го Нафтогаз почав юридичне відокремлення оператора газотранспортної системи.

6 грудня 2018 року у Єврокомісії заявили, що Нафтогаз має розробити договір про своє розділення до кінця 2019 року.

У липні 2018 року у Нафтогазі заявляли, що негайне розділення компанії та виведення з-під її управління газотранспортної системи неможливе через спір з Газпромом у Стокгольмському арбітражі.

Нафтогаз залучив міжнародну аудиторську фірму ПрайсвоерхаузКуперс для здійснення розділення на дві компанії

Джерело:https://hromadske.ua/posts/uryad-opublikuvav-postanovu-pro-privatizaciyu-gazotransportnoyi-sistemi

Makhanets Alex

    Leave a Reply