RADIO7

#добреналаштоване

У Китаї розробили незвичайну “розумну тканину”

У Китаї розробили незвичайну “розумну тканину”

Китайські дослідники з університету Нанькай розробили тканину, яка здатна автоматично стискатися і розтягуватися при зміні вологості.

Інженери розробили нову вологочутливу тканину зі звичного натурального шовку, повідомляє агентство Сіньхуа.

Згідно з дослідженням, рукава одягу з такої тканини можуть стискатися на 45% в вертикальному напрямку під впливом вологи або поту, а потім відновлюватися до первісної довжини, коли навколишнє середовище стає сухим. Такі властивості “розумної” тканини, як повідомляється, надає волокнистий штучний м’яз.

Під штучними м’язами мається на увазі матеріал, який, імітуючи природні м’язи, може оборотно стискатися, розширюватися або обертатися в межах одного компонента під впливом зовнішніх чинників, таких як електрика, температура, вологість і світло.

Вчені з університету Нанькай синтезували штучний м’яз з ниток гусениці-шовкопряда. За їхніми словами, натуральні волокна дешевші, більш комфортні і відрізняються високою здатністю вбирати воду.

Як пояснив керівник наукової групи Лю Цзуньфен, після поглинання протеїнами шовку молекул води шовкове волокно розширюється, і його пориста будова змінюється. Втім, цей процес виявився цілком оборотним.

Така властивість дозволяє дослідникам розглядати шовк як перспективну сировину для виготовлення “розумної” вологочутливої тканини. При цьому, як додав учений, “досконалі методи обробки шовку забезпечують широке застосування шовкового м’язу”.

“Широка доступність сировини дозволяє виробляти шовк у великих обсягах, тому шовкові м’язи знайдуть застосування в текстильній промисловості, медицині і м’якій робототехніці”, – вважає Лю Цзуньфен.

Навесні 2018 року НВ повідомляло, що компанія Nokia показала на виставці MWC 2018 куртку CHASE LifeTech FR , яку розробила спільно з брендом одягу Kolon і розробником програмного забезпечення GINA. Куртка CHASE LifeTech FR, виглядає як спецодяг яскравого зеленого кольору, а “розумною” її роблять датчики, які збирають дані від власника. Куртка дозволяє отримувати такі дані, як частота серцевих скорочень, температура, місце розташування і рух (акселерометр).

https://nv.ua/ukr

 

Leave a Reply