RADIO7

#добреналаштоване

Радіаційна загроза для Європи: у Чорнобильській зоні відчуження горить 7600 га радіаційно-забруднених лісів

Радіаційна загроза для Європи: у Чорнобильській зоні відчуження горить 7600 га радіаційно-забруднених лісів

Ще в перші дні вторгнення в Україну російські війська захопили північ Київської області. Українська влада повністю втратила контроль над територією Чорнобильської зони відчуження. Це створює значні ризики, пов’язані з радіаційним забрудненням. Один з таких ризиків виник прямо зараз.

Згідно з даними European Forest Fire Information System, наразі відбуваються масштабні пожежі у західній частині Чорнобильської зони (див. карту нижче). Загальна площа території, що горить або була нещодавно пройдена вогнем, – понад 7600 га. Переважно це ліси або перелоги. Ще понад 6400 гектарів лісів горить біля населених пунктів Народичі та Радча, дещо західніше Чорнобильської зони. Ці дані підтверджуються і Міністерством захисту довкілля України.

Провідна проблема: ліси заходу Чорнобильської зони відчуження – одні з найбільш радіаційно забруднених. Ліси біля Народичів та Радчі хоча й не входять до зони відчуження, однак також мають значний рівень радіаційного забруднення (так званий Західний радіаційний слід). Пожежі в таких лісах призводять до вивільнення в атмосферу радіонуклідів, які можуть переноситися вітром на значні відстані. Загроза актуальна не тільки для України, але й для Білорусі та навіть для всієї Європи.

Ліси горять саме на окупованих Росією територіях. Наразі – і так буде ще протягом тривалого часу – російські окупанти не мають ні техніки, ні людських ресурсів для гасіння масштабних пожеж. Більше того, з кожним днем стає більш тепло і сухо, тому інтенсивність та площа пожеж лише збільшаться.

Уже в найближчому майбутньому це може вилитися в надмасштабні пожежі площею в десятки тисяч гектарів, з якими важко впоратися навіть у мирний час. Такі пожежі можуть повністю знищити не тільки численні села та міста півночі Київщини та Житомирщини, але й стратегічні ядерні об’єкти на території самої Чорнобильської зони. Наприклад, сховища відпрацьованого ядерного палива, сховища ядерних відходів тощо. Пожежі в межах таких об’єктів можуть призвести до безпрецедентних викидів радіонуклідів в навколишнє середовище.

Єдине вирішення проблеми – це негайна деокупація російськими військами території. Це дозволить ефективно локалізувати та ліквідувати пожежі в радіоактивно-забруднених лісах. Робити це потрібно швидко. Якщо лісові пожежі у Чорнобилі досягнуть певної критичної площі – загасити їх стане майже неможливо. Наслідки відчує увесь світ.

Додаткова інформація про викиди радіонуклідів від пожеж також доступна за посиланням.

Українська природоохоронна група продовжує моніторинг лісових пожеж у чорнобильських лісах.

Leave a Reply