Проблемні питання вакцинації обговорювались на нараді в Закарпатській ОДА, яка відбувалась за участі в.о. голови Олексія Гетманенка, директора департаменту охорони здоров’я Єлизавети Біров та головних лікарів Центрів первинної медико-соціальної допомоги.
«Питання вакцинації є питанням Національної безпеки України. Держава закуповує препарати, які попереджають та зупиняють небезпечні інфекції, допомагають зберегти здоров’я, а подекуди і життя наших громадян. Саме тому ефективне використання вакцин є одним із ключових в роботі департаменту охорони здоров’я та медичної галузі загалом», – зауважив Олексій Гетманенко.
Донедавна поставка вакцин для області планувалась відповідно до кількості населення і пропорційно розподілялась між районними відділами охорони здоров’я. Але з 1 січня ці структурні підрозділи в більшості районних адміністрацій ліквідовано. Пропонується, що відтепер отримувати вакцини для щеплень будуть безпосередньо центри ПМСД. Відтак – і розподіляти між медичними закладами регіону та звітувати за її використання. Це питання детально обговорювалось на нараді. Директор департаменту охорони здоров’я Єлизавета Біров наголосила, що в регіоні створено єдиний медичний простір – один госпітальний округ в рамках якого буде надаватися вся медична допомога, в т.ч. і профілактична – щеплення. Для сімейних лікарів рівень вакцинації стає одним із основних індикаторів якості роботи. Керівник департаменту запропонувала підготувати наказ в якому детально визначити хто планує кількість вакцин, хто отримує і хто звітує за їх використання.
Керівник Мукачівського Центру ПМСД Вікторія Лані запропонувала додатково підготувати окреме інформаційне звернення до керівників районних рад, в якому буде детально прописано алгоритм отримання, розподілу та звітності по вакцинах.
Обласний інфекціоніст Михайло Поляк акцентував увагу колег на необхідності налагодження співпраці з приватними лікарями, які отримують вакцину закуплену за бюджетні кошти, але часто не звітуються за її використання. Лікар зазначив, що минулого року загальний рівень охоплення профілактичним щепленнями в регіоні сягнув 67 відсотків. І хоча у порівнянні з минулим роком це значно кращий показник, однак недостатній для забезпечення необхідного рівня колективного імунітету, який має становити 95-97 відсотків щеплених від усього населення. Михайло Поляк наголосив, що область забезпечена на 140 (!!!) відсотків вакцинами для проведення планових щеплень.
Також на нараді окремо обговорювалась і ситуація із захворюваністю на грип та ГРІ. Обласний епідеміолог Вікторія Тимчик зазначила, що наприкінці січня прогнозується різкий підйом захворювання на грип. Випадки грипу в області вже зафіксовано і підтверджено. Щоб не згаяти час і не пропустити початок небезпечної хвороби, рекомендовано одразу ж зробити швидкий тест на грип. В обласній інфекційній лікарні такі діагностичні тести є. Для зручності та оперативності при діагностиці грипу пацієнти самі можуть придбати тест в аптеці. У разі позитивного результату тесту та стрімкого агресивного розвитку інфекції – необхідне стаціонарне лікування осельтамевіром під контролем медиків.
Також під час наради обговорювалось питання освоєння коштів державної субвенції на розвиток сільської медицини. Зокрема йшлося про стан будівництва 36 амбулаторій в різних районах області. В.о. голови ОДА Олексій Гетманенко звернув увагу медиків на необхідність інформування щодо забезпечення належних під’їзних шляхів до медичних закладів. Адже ефективне функціонування єдиного медичного простору починаючи від сільської амбулаторії та закінчуючи високотехнологічною допомогою в обласних закладах, без належної інфраструктури доріг просто неможливо.
Серед низки питань що піднімалися під час наради, було й надання паліативної допомоги важкохворим в районах. Запропоновано вивчати та переймати досвід організації цієї роботи в Ужгороді, де залучаються не тільки медичні працівники, але й волонтери та церковні общини. Наголошувалось і на необхідності забезпечення надання невідкладної медичної допомоги у вечірній час. Також зверталась увага і на необхідність залучення додаткових аптечних закладів до реалізації Урядової програми «Доступні ліки».
За підсумками наради буде підготовлено низку керівних документів.
Прес-центр ОЦЗ в Закарпатській області
Leave a Reply