RADIO7

#добреналаштоване

Польща у Стокгольмському арбітражі домоглася зниження ціни газу

Польща у Стокгольмському арбітражі домоглася зниження ціни газу

Стокгольмський арбітраж виніс перше схвальне рішення у справі польської газової компанії PGNiG проти російського Газпрому, яке гарантує можливість зниження ціни на російський газ.

Про це повідомляє прес-служба PGNiG.

Рішення арбітражного суду означає, що відтепер польська газова компанія отримала право вимагати зниження вартості купівлі газу у рамках довготермінового контракту, за яким Газпром постачає газ до Польщі.

Протягом багатьох років Газпром відхиляв можливість зниження ціни на газ для Польщі, через що ціна, вказана у довгостроковому контракті (так званих Ямальських домовленостях), була значно вищою за ринкові ціни на газ у інших країнах Європи.

«Ми очікуємо зниження контрактної ціни до рівня ринкових цін на наступних етапах арбітражу», — заявив голова ради правління PGNiG Пьотр Возняк.

Ямальські угоди про постачання газу уклали ще у 1996 році польська сторона з російським Газпромом. Вони будуть чинні до 2022 року.

Нагадаємо, що у справі проти українського Нафтогазу представники Газпрому заявляли про «створення трибуналу Стокгольмського арбітражу» щодо скасування контрактів на постачання газу Україні.

Раніше у Газпромі заявили, що Шведський суд відмовив Нафтогазу у задоволенні апеляції. Пізніше в Нафтогазі цю інформацію спростували, зазначивши, що апеляційний суд визнав підґрунтя для апеляції Газпрому безпідставним.

Нагадаємо, Національна акціонерна компанія Нафтогаз звернулась до апеляційного суду Швеції, який розглядає оскарження рішення Стокгольмського арбітражу.

14 червня стало відомо, що Газпром домігся призупинення виконання рішення Стокгольмського арбітражу у справі проти Нафтогазу.

Російський газовий монополіст подав апеляцію в суд округа Свеа, Швеція наприкінці березня 2018 року. Пізніше в Газпромі повідомляли, що не виплачуватимуть компенсацію Нафтогазу доти, доки не отримають рішення цього апеляційного суду.

Нагадаємо, що Нафтогаз судиться з Газпромом від 2014 року щодо двох великих питань: ціни на російський природний газ і транзит. 

22 грудня 2017-го Нафтогаз заявив, що виграв арбітраж проти російського Газпрому у справі про постачання газу. Також Нафтогаз домігся зменшення майбутніх обов’язкових річних обсягів у понад 10 разів у відповідності до його фактичних потреб у імпорті газу.

28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу до Газпрому за позовом на транзит газу на суму 4,673 мільярди доларів США. Таким чином, за результатами двох арбітражів між компаніями на поставку і транзит газу Газпром повинен доплатити НАК Нафтогаз 2,56 мільярди доларів.

Газпром підтвердив зобов’язання виплатити Нафтогазу 2,56 мільярди, але заявив, що не погоджується із таким рішенням. 

Відповідно до рішення Стокгольма, Україна зобов’язана купувати російський газ за формулою «бери або плати». Однак 1 березня 2018-го Газпром скасував поставки уже оплаченого газу Україні. 

Через припинення поставок з Росії, Україна 2 березня скоротила споживання газу на 25 мільйонів кубічних метрів або на 14%. В Україні тимчасово обмежили споживання газу, школам і ВНЗ рекомендували закритися до 6 березня для економії газу. Проте вранці 6 березня Міненерго заявило про завершення кризової ситуації з газопостачанням.

Джерело: https://hromadske.ua/

Leave a Reply