Гість ефіру – народний депутат України VII та VIII скликань Валерій Лунченко.
У випуску – про децентралізацію на Закарпатті, українсько-угорські відносини, земельну реформу, а також про діяльність нардепа, зокрема лобіювання ремонту автодоріг області.
Довідка. Народився 13 жовтня 1982 року у м. Хуст. Закінчив Угорський національний інститут та Харківський національний автомобільно-дорожній університет. З березня по вересень 2014 року – голова Закарпатської ОДА. Народний депутат VII та VIII скликань. Нині секретар Комітету ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин, співголова групи з міжпарламентських зв’язків з Угорщиною.
Закарпаття – досі єдина область, яка не затвердила перспективний план формування ОТГ. Більше того, створити ОТГ важко через те, що ОДА не дає позитивних висновків об’єднанням. Ваше бачення цієї проблеми:
В.Лунченко: Однозначно реформа децентралізації Закарпаттю потрібна. Так, вона потребує часу аби відбулася правильно, але, на жаль, сьогодні Закарпатська область найгірша за показниками по об’єднанню. Твердо переконаний, що це неминучий процес і він однозначно повинен осягнути всю країну , покрити всі населені пункти. Децентралізація – це ключ до успіху, адже такою реформою пройшли всі країни Європейського Союзу. В багатьох державах ці процеси займали навіть два десятки років. Однак, вважаю, що на Закарпатті цей процес зараз штучно призупинений.
На жаль, сьогодні бачення децентралізації мною, а також колегами нардепами Р.Горватом та В.Петьовкою, які, скажімо так, є «протекторатом децентралізації», відрізняється від бачення цієї реформи головою Адміністрації (ред. – Закарпатської ОДА). Саме тому, ми, В.Лунченко, В.Петьовка та Р.Горват, звернулися до Президента України, до Прем’єр-міністра, до голови обласної ради, а також до Г.Москаля щодо децентралізаційних процесів в Закарпатті.
Давайте проаналізуємо переваги децентралізації. Окрім коштів, а це за нашими розрахунками, близько 150 мільйонів гривень, які недоотримала наша область в минулому році через не запуск реформи, це право об’єднаних територіальних громад розпоряджатися землями . Сьогодні ринок землі не працює, а ті територіальні громади, які об’єдналися мають право, в межах своїх населених пунктів, розпоряджатися своїми землями. Це дуже важливий інструмент в руках місцевих територіальних громад, тому ми будемо і далі працювати у цьому напрямку і наполягати на тому, що ця реформа обов’язково потрібна Закарпаттю.
Так, слід враховувати й особливості нашого краю, зокрема компактне проживання національних меншин, але це не є причиною аби гальмувати цю реформу.
Вас «чують» ті, до кого Ви звертались щодо штучного призупинення реформи?
Буквально на минулому тижні мали зустріч з прем’єр міністром В.Гройсманом. З ним ми узгодили своє бачення децентралізаційних процесів в області. Однозначно нас чують…
А в Закарпатті?
На жаль, поки не чують, але я переконаний, що рано чи пізно все ж таки ми свого досягнемо і це піде тільки на користь області та на користь жителям нашого краю.
Повну версію розмови слухайте у доданому звуковому файлі:
Leave a Reply