Інформаційний виборчий бюлетень Ужгородського прес-клубу

 

  • Інформаційні технології суттєво вплинули на результат першого туру, – експертка

 

Політолог, соціолог Маріанна Колодій у коментарі Ужгородському прес- клубу розповіла про фактори, які вплинули на результати голосування у першому турі виборів Президента України.

«Результат першого туру виборів свідчить про високий вплив інформаційних технологій. Можемо говорити про те, що інформація і її подача зараз має ключове значення, формує суспільну думку», – зазначає Маріанна Колодій.

«Другий момент – фактор загального незадоволення українців. Будь чим:  «Все не так». Людей привчили, як показувати незадоволення, і не навчили, як радіти», – каже експертка.

«Третій – низький рівень громадянської культури і освіти. Ми точно не знаємо, що таке держава, чи держава відрізняється від країни,  що таке три гілки влади… Зараз багато хто говорить про те, щоб починати якісь навчальні дисципліни, щоб українці все це навчилися розуміти. І сприймати глибше, а не поверхово. Певною мірою цей фактор є важливим, але він формується довго», – додає Маріанна Колодій.

 

  • Багато українців визначатимуться з вибором прямо під час голосування, – політолог

 

Політолог, соціолог, викладач кафедри політології та державного управління УжНУ Маріанна Колодій, аналізуючи поведінку виборців та результати голосування у першому турі, у коментарі Ужгородському прес-клубу поділилась думкою щодо того, як українці визначатимуться з вибором у другому турі 21 квітня.

«Зараз є частина українців, які вже визначилися. На їх думку вже мало що вплине», – каже Маріанна Колодій.

«Але є ще більша частина тих, які будуть визначатися з вибором безпосередньо у кабінці для голосування. Дуже динамічно все змінюється», – зазначає політолог.

«Два кандидати пішли в конфронтацію, йде жорстка політична боротьба. І ситуація може дуже швидко змінюватися. Відповідно, результати другого туру прогнозувати важче, ніж це робилося у першому турі виборів Президента України», – додає Маріанна Колодій.

 

  • Що чекає Україну у разі перемоги Зеленського або Порошенка,- думка експертки

 

Через кілька днів на українців чекає відповідальний день – другий тур виборів Президента України. Політична боротьба між кандидатами Володимиром Зеленським і Петром Порошенком стає ще жорсткішою, у хід йде і чорний піар, і взаємні образи, і емоційні висловлювання. Поки вся Україна очікує на дебати претендентів на пост Глави держави, Ужгородський прес-клуб запитав відомого політолога, соціолога Маріанну Колодій про те, що чекає на українців у разі перемоги кожного з кандидатів.

 

На думку Маріанна Колодій, основною проблемою Зеленського є те, що він не проявив, чи не хоче проявити себе як політик, ніяк не показав, на що спроможний: «Він не показав себе жодного разу, як політик. Не показав себе з боку політичних можливостей. Крім того, Зеленський не сказав конкретно, чи йде зі своєї концертної сфери, чи ні.  Люди не розуміють, як його сприймати: чи як лідера, нове обличчя, чи як щось несерйозне і непрофесійне. Невизначеність – породжує страх», – зазначає експертка.

У разі перемоги Володимира Зеленського, Маріанна Колодій прогнозує кілька важливих змін чи навіть потрясінь для країни? «Якщо ми отримуємо нову людину, на сьогодні ми не впевнені, чи буде вона професійно себе вести, тим більше, що кроки не оголошені. Це створює ряд соціально-економічних і політичних ризиків.

Перше – можлива політична криза. Новообраному Президенту доведеться працювати із діючим Парламентом. Я думаю, що, якщо Главою держави стане Зеленський, то цей Парламент прийме закон про імпічмент.

Уряд призначається Парламентом, тому новообраному Президенту потрібно буде працювати  і з Урядом. Наразі у нас діюча Урядова Національна стратегія розвитку України, затверджена до 2020 року. Багато з того, про що він говорить, суперечить цій стратегії», – каже експертка.

«Друге – економічна криза. Якщо ми втрачаємо зв’язок із європейськими партнерами, а не факт, що новий Президент зможе його втримати на потрібному рівні, маємо багато ризиків. Ми повинні віддати 15 мільярдів кредиту і це 40% держбюджету. Ми ще ніколи стільки не платили. Уряд повинен добре спрацювати,  але роль Президента має бути високою, бо якщо ми не заплатимо ці гроші, –  це серйозні репутаційні втрати», – вважає Маріанна Колодій.

«Третє – соціальна криза. Як показав перший тур виборів, суспільство дуже поляризоване.  І та інформаційна політика спрямована якраз на те, щоб ще більше поляризувати погляди українців. Причиною для розбрату може бути будь-що. Але ми знаходимося у ситуації зовнішніх і внутрішніх загроз. У таких умовах треба, мінімізувати ризики поляризації суспільства, а не роздмухувати їх», – стверджує експертка.

«Четверте – загроза воєнного перевороту. В Україні зараз багато зброї. Наразі нараховується близько 6 мільйонів екземплярів нелегальної зброї. Відомі приклади в  історії, коли армія не сприймала зміну політичної влади в країні. Часто це відбувалося в період воєнних конфліктів: маємо приклади Туреччини, країн Африки. Це така загроза, яка нам раніше не зустрічалася, але деякі експерти вже це обговорюють. На сьогодні багато залежить від інформаційного простору, і того, як подається інформація», – зазначає політолог.

Щодо змін у разі перемоги Порошенка, Маріанна Колодій зазначає, що зміни не будуть кардинальними чи неочікуваними: «Не думаю, що глобально щось зміниться. Продовжуватимуться ті реформи, що розпочаті. Діючий Президент усюди, де виступає, зараз говорить, що він зрозумів для себе сигнал від громадян щодо незадоволеності напрямками в у президентській політиці. Кадрові зміни будуть. Але повна заміна – очевидно, що ні. Вважаю, що вона і непотрібна. Бо і так не вистачає компетентних спеціалістів», – зазначає експертка.

«Тут більш відомого, ніж невідомого. У нього завдання – завершити реформи. І п’ять своїх основних кроків на другий термін він виклав у своїй програмі.  Потрясінь після перемоги Порошенка не бачу», – додає Маріанна Колодій.

Ужгородський прес-клуб

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *