20 липня група народних депутатів зареєструвала законопроект №9516. У разі ухвалення він значно спростить проведення суцільних санітарних рубок, які масово використовуються для зловживань у Карпатах та інших регіонах України. Екологи вже виступили проти законопроекту.
Наприкінці липня група парламентарів на чолі з Олександром Матусевичем − колишнім директором одного з карпатських лісгоспів − зареєстрували законопроект №9516. Одна з провідних норм законопроекту стосується суцільних санітарних рубок. Такі рубки масово використовуються по всій Україні, особливо в Карпатському регіоні. Як свідчать дослідження, левова частина санітарних рубок у горах є незаконними, адже під виглядом хворих та ослаблених вирубуються живі дерева. Наслідком таких рубок є ерозія, забруднення річок, паводки, втрата біорізноманіття.
«Процедура ОВД передбачає прозорість та публічність, що дуже заважає лісівникам, бо кожен може перевірити ділянки, які вони планують суцільно рубати. І побачити що ніякого суцільного всихання насправді немає. Якщо цей законопроект приймуть – то нас чекає катастрофічне збільшення обсягів суцільних санітарних рубок, в першу чергу в Карпатах», − коментує керівник експертного відділу Української природоохоронної групи Петро Тєстов,
Зараз усі суцільні санітарні рубки площею понад 1 га потребують процедури оцінки впливу на довкілля (ОВД). Законопроектом №9516 депутати пропонують скасувати необхідність ОВД для більшості санітарних рубок. І рубати натомість за рішенням самих лісгоспів або інших комісій з питань надзвичайних ситуацій.
«Лісівники й без того часто не проводять ОВД для санітарних рубок, тим самим порушуючи закон. Зараз вони хочуть це беззаконня узаконити і рубати ліси за рішенням малозрозумілих комісій. Які, звісно, ніколи не будуть проти рубок», − наголошує біолог Української природоохоронної групи Єгор Гриник.
Інше важливе положення законопроекту №9516 − це послаблення вимог до висадки нових лісів. Зараз законодавство зобов’язує проводити ОВД висадки лісу, якщо вона відбувається на площі понад 20 га. Депутати хочуть підняти цей показник до 50-150 га.
Чому екологи вбачають у цьому проблему? Левова частина нових лісів в Україні створюється з порушенням усіх можливих екологічних принципів. Лісова галузь активно висаджує дерева в степах та луках, знищуючи рідкісні та цінні екосистеми. Поширеною є і практика висадки чужорідних дерев, що призводить до деградації біорізноманіття. Без ОВД ситуація може стати ще більш загрозливою.
Українська природоохоронна група закликає депутатів не голосувати за законопроект 9516 у нинішній редакції!
Українська природоохоронна група − команда фахівців, що працюють над питаннями практичної охорони природи. Ми − лідери за площею створених в Україні об’єктів ПЗФ: щонайменше половина всіх заповідних площ, створених в Україні за останні 6 років, відбулися завдяки нашій Групі.
Для коментарів:
Петро Тєстов, керівник експертного відділу Української природоохоронної групи: +380 68 934 95 74
Єгор Гриник, біолог Української природоохоронної групи: +380 67 891 12 77