Японським дослідникам вдалося довести, що вода була присутня на Червоній планеті 4,4 млрд років тому, до того, як на Землі з’явилося життя.
Щоб дійти до таких висновків, вчені провели аналіз метеорита NWA 7533, виявленого в пустелі Сахара і імовірно виник на Марсі мільярди років тому.
Отримані дані можуть відсунути передбачувану дату утворення води на Марсі приблизно на 700 млн років в минуле. Дослідження також може дати деяке уявлення про те, як формуються планети.
«Я вивчаю мінерали в марсіанських метеоритах, щоб зрозуміти, як сформувався Марс, а також його кора і мантія. Я вперше досліджував цей конкретний метеорит, який отримав прізвисько Чорна красуня за його темний колір. Наші зразки NWA 7533 були піддані чотирьом різним видам спектроскопічного аналізу, способам виявлення хімічних відбитків. Результати привели нашу команду до деяких захоплюючих висновків», — говорить планетолог Такаші Мікочі з Токійського університету в Японії.
Виходячи з мінерального складу метеорита, Мікучі і його команда зробили висновки, що вода, ймовірно, з’явилася на планеті набагато раніше, приблизно 4,4 млрд років тому. Для порівняння, найраніші сліди життя на Землі відносяться як мінімум до періоду 3,5 млрд років тому.
Якщо вода на Марсі з’явилася раніше, ніж передбачалося, це означає, що вода, можливо, є звичайним природним побічним продуктом якогось процесу на ранній стадії формування планети.
Це відкриття може допомогти дослідникам відповісти на питання про походження води, що, в свою чергу, може вплинути на теорії про походження життя за межами Землі.
Висновки команди також припускають, що хімічний склад марсіанської атмосфери в той час, включаючи високий рівень водню, міг зробити планету досить теплою, щоб вода танула і могло існувати життя, навіть якби Сонце було молодше і слабкіше в цей період.
Марсохід Perseverance буде використовувати метеорит SaU 008 для калібрування своїх чутливих сканерів і інструментів, розглядаючи його як точку відліку для інших каменів, з якими він зіткнеться в свою подорож по поверхні Марса, пояснили вчені.
«У цього маленького каменю є справжня історія. Він утворився близько 450 млн років тому, був скинутий з Марса астероїдом або кометою приблизно 600 000−700 000 років тому, а потім приземлився на Землі; ми точно не знаємо, коли, але, можливо, 1000 років тому. І тепер він повертається до Марсу », — сказала Керолайн Сміт, керівник колекцій наук про Землю і головний хранитель метеоритів в Музеї природної історії в Великобританії.
Метеорит був знайдений в Омані в 1999 році, а фрагмент SaU 008 є частиною колекції Музею природної історії з 2000 року. Крихітні бульбашки газу, що застрягли в скелі, точно відповідають атмосферним умовам Марса.
Leave a Reply