Резонансу набрало заплановане будівництво вітрової електростанції на полонині Боржава. Інвестор – турецьке підприємство. На гірському хребті хочуть розташувати 34 вітряки. Вони, за словами прихильників проекту, сприятимуть переходу на відновлювальні джерела енергії та генеруватимуть електрику із сили вітру. Не порушуватимуть ландшафт і не заважатимуть пішим туристам. Географи запевняють: вітряки розміщуватимуть не на центральній стежці, яка прямує до вершини.
Степан ПОП, декан географічного факультету УжНУ
Ніяких грунтів складуватися не буде, ніяких, всякі, що там пишуть, що буде сіятися трава, не буде. Тому що іде послідовно. Одну будують, збудували і іде рекультивація і тоді починають будувати другу. Є красиві кущики, їх зняли сюди і переставили тут же, нікуди не складуючи. Полили і вони пішли на рекультивацію. Погана глина пішла на дорогу, на підсипку. Нічого на грунт ніде не складується, нічого не розмивається.
Противники будівництва вітрової електростанції здійснені науковцями дослідження вважають неповними. На їхню думку, ВЕС буде небезпечна для птахів та кажанів, які перелітають через Боржаву у період осінньої міграції та для більше 20-ти видів червонокнижних тварин. Також наголошують на можливій небезпеці для людей під час розсіювання льоду і снігу з лопат вітроустановки.
Оксана СТАНКЕВИЧ-ВОЛОСЯНЧУК, еколог, керівник ГО «Екосфера»
Це один з рідкісних ландшафтів і екосистем для України. Який становить всього-навсього 1,7% від всієї території України. Це високогір’я, це субальпійські луки. Оскільки, це є природна цінність, вона ще й визнана міжнародно. Тобто. Це є об’єкт смарагдової мережі, створений Україною на вимогу Угоди про Асоціацію з ЄС і на вимогу виконання Бернської конвенції. Тобто, це не просто полонина Боржава, а це полонина Боржава. Яка представляє природну цінність в масштабах всієї України і Європи.
Питання будівництва вітроелектростанції поки залишається відкритим. Розглянуть його у березні на черговій сесії Закарпатської обласної ради.
Leave a Reply