У ході 14-ї сесії облради крайові парламентарі затверджуватимуть звіт про хід виконання у 2018 році Програми підтримки видання творів місцевих авторів, популяризації закарпатської книги та сприяння книгорозповсюдженню на 2018-2020 роки.
Відповідний проект рішення оприлюднений на сайті облради.
Програма сприяла забезпеченню якісними виданнями бібліотек області, популяризації творчості кращих авторів Закарпаття серед різних категорій населення, передбачає проведення протягом 2018-2020 років низки комплексних та взаємоузгоджених заходів, головним об’єктом яких є книговидавнича сфера Закарпатської області.
Реалізація Програми дала можливість проводити активну системну виставкову діяльність, спрямовану на популяризацію книжкової продукції місцевих видавництв та творчості місцевих авторів, зокрема на обласній виставці „Книга-фест”, книжкових міжнародних виставках у м. Київ, сприяла обміну досвідом з видавництвами інших регіонів, проведенню численних творчих зустрічей, презентацій та літературних конкурсів.
Як зазначає виконавець цього документу – департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА, кошти, передбачені на реалізацію заходів Програми, використовувалися на видання творів місцевих авторів – 900000,00 грн., здійснення заходів, пов’язаних із проведенням та участю в щорічних обласних книжковій виставці – 30000,00 грн., проведення регіональних заходів щодо залучення людей до читання (презентацій книжкової продукції видавництв області) – 35000,00 грн., організацію діяльності експертної ради з питань видання творів закарпатських авторів – 5000,00 грн., відзначення кращих працівників видавництв, поліграфії, книгорозповсюдження – 15000,00 грн.
Загальний передбачений обсяг фінансування Програми на 2018 рік складав 1055,00 тис.грн.; в обласному бюджеті було закладено граничні обсяги видатків 985,00 тис.грн. Торік заходи програми фактично профінансовано на суму 985,00 тис.грн.
Відтак, минулоріч було видано 17 книг загальним накладом 6 200 примірників, які було розподілено по бібліотеках закладів освіти і культури.
У рамках здійснення заходів, пов’язаних з проведенням книжкових виставок, виставок-ярмарків, у травні в архітектурно-історичному комплексі „Совине гніздо” проведено виставку „Книга-фест-2018”, в якій взяли участь десять закарпатських видавництв та гості зі Львова, Тернополя, Чернівців, Києва, Харкова, зокрема „Видавництво Старого Лева”, „Книги ХХІ”, „Український пріоритет”, „Навчальна книга – Богдан”, видавництво Українського католицького університету та інші. Під час виставки відбулися зустрічі з Оксаною Луцишиною, Олександром Гаврошем, Сергієм Синюком, Вікторією Амеліною, Андрієм Любкою, Володимиром Шовкошитним, Лідією Повх, Галиною Малик, Сергієм Федакою, письменниками зі Словаччини.
Протягом року відбулися презентації книг, виданих за рахунок цієї Програми. Зокрема, у прес-центрі ОДА проведено презентації книг: „Неси мамці жалість мою” Юрія Фатули, „Павло Бедзір” Михайла Сирохмана, „Літературне Закарпаття 2017”, „Ріка травневої пори” Володимира Товтина, „Руки для майстра” Петра Ходанича, „Стороннім вхід заборонено” Івана Яцканина, „Олівці-братики” Володимира Фединишинця, „Про звіряток для маляток” Ольги Тимофієвої, „Мандрагора” Єви Берніцкі, „Край Карпатський очима етнолога” Івана Сенька, „На росяних отавах” Івана Козака.
У квітні 2018 року відбулося засідання експертної ради з питань видання творів закарпатських авторів. На розгляд експертної ради було подано 30 рукописів різних жанрів на загальну суму 1 650 787,00 гривень. В результаті обговорення поданих на розгляд пропозицій експертна рада визначила перелік творів, які варто видати за рахунок даної Програми.
У травні 2018 року департаментом інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА було відзначено кращих працівників видавництв, поліграфії, книгорозповсюдження.
Тож, підводячи підсумки, можна констатувати, що завдяки реалізації Програми, покращено стан забезпечення населення області книжковою продукцією шляхом систематичного поповнення бібліотек навчальних закладів і закладів культури суспільно значимими виданнями; зміцнені позиції суб’єктів видавничої справи на місцевому книжковому ринку; проведена системна виставкова діяльність, спрямована на популяризацію книжкової продукції місцевих видавництв та творчості місцевих авторів; активізовано проведення просвітницьких кампаній та акцій щодо популяризації вітчизняної книги.
Програму виконано на 100% від запланованого обсягу видатків обласного бюджету
Прес-служба Закарпатської облради
Leave a Reply