Дослідники з Китаю підтримували рекордну температуру в «штучному сонці» в п’ять разів довше, ніж раніше. Максимальна температура склала 120 млн градусів.
Китайські вчені розповіли про ще одне досягнення на шляху до створення термоядерного реактора. За даними видання South China Morning Post, їх «штучне сонце» підтримувало екстремальні температури в кілька разів довше, ніж попередні пристрої.
Державне інформаційне агентство «Сіньхуа» повідомило, що експериментальний вдосконалений надпровідний токамак (Experimental Advanced Superconducting Tokamak) зареєстрував температуру плазми в 120 млн градусів Цельсія протягом 101 секунди. Він також підтримував температуру 160 млн градусів Цельсія протягом 20 секунд, говориться в повідомленні.
Торік в EAST була досягнута температура плазми в 100 млн градусів Цельсія протягом 20 секунд. Новий експеримент показав, що китайські вчені підтримували екстремально високу температуру в п’ять разів довше. Інший китайський проект «штучного сонця» в Ченду, апарат HL-2M Tokamak, наприкінці минулого року в ході експерименту працював при температурі 150 млн градусів Цельсія протягом 10 секунд.
Ці установки назвали «штучним сонцем», бо їхня мета – відтворити реакції ядерного синтезу, які живлять Сонце, хоча температура зірки при цьому – близько 15 млн градусів Цельсія. При злитті двох атомів виділяється величезна кількість енергії – вчені хотіли повторити це явище штучно.
Попри прогрес в цій області, термоядерні реактори все ще далекі від реалізації. Сонг Юнтао, директор Інституту фізики плазми Китайської академії наук, зазначив, що останні результати є великим досягненням для фізики та інженерії Китаю. «Успіх експерименту закладає основу для будівництва Китаєм власної станції ядерного синтезу», – зазначив Юнтао.
Нагадаємо, що 26 травня в Британії було відновлено роботу модернізованого сферичного токамака MAST Upgrade (Mega Ampere Spherical Tokamak) – установки для утримання плазми для контрольованої термоядерної реакції. Невеликий за розмірами токамак з камерою діаметром близько 4 м отримав значно поліпшену систему охолодження плазми до її скидання з робочого простору, що обіцяє наблизити появу невеликих і економічних термоядерних реакторів.
Leave a Reply