RADIO7

#добреналаштоване

Archive 13.05.2025

УСБУ в Закарпатській області

СБУ викрила інтернет-агітаторів, які поширювали кремлівську пропаганду на Закарпатті

Служба безпеки України викрила двох мешканців Закарпаття, які активно вели інформаційну діяльність на підтримку російської агресії в соцмережах.

Обидва зловмисники публікували матеріали, що виправдовували збройне вторгнення рф в Україну, заперечували воєнні злочини окупантів і героїзували представників незаконних збройних формувань.

За даними слідства, мешканка Хустського району поширювала проросійські наративи у забороненій на території нашої країни соцмережі «Однокласники». У її публікаціях порівнювала війну в Україні з  «визвольною спецоперацією», тимчасово окуповані території називала «незалежними республіками», а окупантів – «захисниками». При цьому українські захисники звинувачувалися у «знищенні мирного населення».

Інший агітатор, мешканець Ужгородщини, діяв через акаунт у Facebook. Він просував ідеологію «руського міра» та переконував, що Захід спровокував конфлікт, а росія «лише обороняється». У його дописах – шаблони кремлівської пропаганди: «геноцид на Донбасі», «нацистська влада в Києві», «Україна як маріонетка Заходу» та «війна до останнього українця».

Експертиза підтвердила наявність у дописах обох агітаторів ознак виправдовування агресії та глорифікації її учасників.

Їм повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії рф проти України та глорифікація її учасників) Кримінального кодексу України.

Викриття злочинів здійснювали оперативники та слідчі СБУ в Закарпатській області за процесуального керівництва Закарпатської обласної прокуратури.

Пресслужба СБУ в Закарпатській області

Прихований від митного контролю офісний папір на майже півмільйона гривень опинився на складі митниці

Оборудку, мета якої – якомога більше завезти імпортний товар, не декларуючи та не сплачуючи податки,  викрили посадовці управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Закарпатської митниці на кордоні зі Словаччиною.

 

Одна словацька фірма вантажівкою відправляла до Одеси понад 20 тон паперу для офісної техніки, вартістю 18 тис. євро. Під час проведення повного митного огляду, який проводився у пункті пропуску «Ужгород – Вишнє Нємецьке», було встановлено, що у напівпричепі переміщується більше товару, аніж вказано у товаросупровідних документах.

 

З’ясувалося, що 48-річна закарпатка, яка працює у словацькій компанії завідувачкою складу, видала документи, що містять неправдиві відомості щодо асортименту, кількості та вартості імпортного товару. Відносно неї складено протокол про порушення митних правил за ч.1 статті 483 Митного кодексу України.

 

 «Зайві» 4600 пачок паперу, вартістю майже 470 тис. грн., вилучено на склад митниці до рішення суду.

 

Зазначимо, що санкції вказаної статті митного законодавства передбачають не лише штраф від 50 до 100% вартості предметів правопорушення, а й їх конфіскацію.

 

 

Пресслужба Закарпатської митниці

 

Премія Петра Скунця

До 1 липня Ужгородська міська рада приймає пропозиції на здобуття премії імені Петра Скунця

Міська премія імені Петра Скунця – творча відзнака, якою нагороджують літераторів і краєзнавців, чиї твори популяризують Ужгород, його історію, сучасність. На здобуття премії щорічно висувають високохудожні твори, опубліковані окремими книгами, що вийшли в друк протягом останніх трьох років та стали помітним явищем у літературі чи краєзнавстві.

Премією нагороджуються літератори та краєзнавці, які зареєстровані й проживають в Ужгороді.

Висунення кандидатур на здобуття Премії проводиться колективами творчих спілок, організацій, об’єднань, товариств, навчальними закладами, видавництвами, редакціями газет та журналів, управлінням у справах культури, молоді та спорту Ужгородської міської ради.

Самовисунення кандидатур не допускається.

Книги, твори, видання, номіновані іншими преміями чи перевидані, не висуваються на нагородження премії. Ця відзнака є персональною і присуджується лише один раз. Може присуджуватися і посмертно.

Премія імені Петра Скунця встановлюється у трьох номінаціях: художня література; краєзнавча література; альбомне видання.

Нагадуємо, що твори надсилаються щороку до 1 липня на адресу Управління у справах культури, молоді та спорту Ужгородської міської ради : пл. Поштова, 3, м. Ужгород, 88000, або на email: kultura@rada-uzhgorod.gov.ua.

До участі у конкурсі допускаються автори, чиї роботи, написані українською мовою, подані до конкурсної комісії і відповідають вимогам положення.

До творів у трьох примірниках додаються:

– творча характеристика на автора-претендента з персональними даними;

– ксерокопії рецензій і відгуків на видання (якщо такі є);

– протокол засідання установи чи організації, яка висуває кандидатуру.

Колектив авторів праці, представленої на здобуття премії, не може становити більше трьох осіб. Оскільки премія персональна, то кандидатом на її присвоєння та отримання звання «Лауреат міської премії імені Петра Скунця» може бути тільки одна особа з числа колективу авторів висунутого видання, про що має бути зафіксовано у протоколі засідання установи чи організації, яка висуває номінанта.

Надіслані матеріали, що не відповідають положенню, не розглядаються. Твори, розглянуті конкурсною комісією, залишаються для поповнення фондів бібліотек комунального закладу «Ужгородська публічна бібліотека».

Особам, удостоєним премії, присвоюється звання «Лауреат міської премії імені Петра Скунця» і вручається диплом, почесний знак лауреата й грошова премія – 30 тисяч гривень у кожній номінації.

Детальніше ознайомитися з Положенням про Премію можна за

посиланнями

https://rada-uzhgorod.gov.ua/download_file?title=%E2%84%96732-vid-31052022-pro-misku-premiiu-imeni-petra-skuntsia-v-haluzi-literatury-i-kraieznavstva ;

https://rada-uzhgorod.gov.ua/rada_docs/show/%E2%84%961393-vid-08082023-pro-zminy-do-rishennia-xx-sesii-miskoi-rady-viii-sklykannia-31-travnia-2022-roku-%E2%84%96732 .

Спалах вірусного гепатиту А в одному із сіл Хустщини: тривають протиепідемічні заходи

У одному із населених пунктів Хустського району зареєстровано спалах
вірусного гепатиту А, до медиків звернулося 11 осіб із ознаками хвороби.
У населеному пункті тривають першочергові протиепідемічні та профілактичні
заходи, а саме обстеження та медичний огляд контактних осіб, їх лабораторне
обстеження на виявлення антитіл до збудника хвороби, моніторинг за якістю
питної води, яке використовує населення, дезінфекційні заходи у
домогосподарствах та вакцинація.
Медики та епідеміологи спільно з громадою вживають необхідні заходи з
контролю.
Розслідування обставин виникнення спалаху та його локалізація тривають.
Симптоми гепатиту А та інкубаційний період
Інкубаційний період вірусного гепатиту А зазвичай триває 14–28 днів.
Серед найпоширеніших симптомів: 
 слабкість та втомлюваність; 
 підвищення температури тіла; 
 втрата апетиту; 
 діарея; 
 блювота; 
 неприємні відчуття в животі; 
 важкість у правому підребер’ї; 
 потемніння сечі; 
 жовтяниця. 
Після перенесеного захворювання на ВГА формується довічний імунітет.
Профілактика гепатиту А
Інфікуванню гепатитом А можна легко запобігти, якщо дотримуватися правил
гігієни рук. Найбільш ефективний спосіб захисту – це миття рук з милом і
теплою водою щонайменше протягом 20 секунд. Це особливо важливо перед
приготуванням їжі та після відвідування вбиральні.

Тож вберегтися від захворювання допоможуть прості щоденні правила: 
– миття рук перед вживанням їжі та після кожного відвідування туалету; 
– вживання лише кип’яченої води; 
– миття овочів та фруктів. 
Для профілактики інфікування ВГА існує безпечна та ефективна вакцина. Вона
є рекомендованою, тобто не включеною до Національного календаря щеплень.
Придбати її можна в аптеках. Важливо отримати щеплення проти гепатиту А
дорослим, які працюють у закладах громадського харчування, на підприємствах
харчової промисловості, водоочисних та каналізаційних спорудах.
Якщо ви помітили симптоми захворювання, одразу звертайтеся до
сімейного лікаря!

Закарпатська митниця: підсумки протидії митним правопорушенням за 4 місяці 2025 року

 

315 протоколів про порушення митних правил задокументовано у зоні діяльності Закарпатської митниці за січень-квітень 2025 року. Загальна вартість предметів правопорушення перевищує 91 млн грн.

Найбільше правопорушень зафіксовано на в’їзд в Україну – 247 протоколів на 84,5 млн грн, значно менше на виїзд з України – 68 справ на майже 6 млн грн. Серед предметів правопорушень: 61 транспортний засіб на 12,4 млн. грн; промислові товари на 76,3 млн. грн; валюта на 1,3 млн. грн; тютюнові вироби на понад 600 тис. грн; продовольчі товари на 1,5 тис. грн.

Найтиповішим провопорушенням залишається незаконне ввезення на митну територію України транспортних засобів з ознаками підроблених документів або з неправдивими відомостями. У такий спосіб ділки намагаються зекономити на повній сплаті митних зборів і платежів. Так, з початку року складено 8 протоколів за статтею 483 Митного кодексу України на загальну суму понад 2 млн грн.

Також громадяни вдаються до спроб вивозити з України тютюнові вироби, заздалегідь приховані у конструктивних порожнинах автомобілів або спеціально виготовлених тайниках. Не секрет, що перепродаж сигарет в країнах Євросоюзу – найприбутковіший вид нелегального бізнесу. Але пильність і досвідченість митників, а також їх чотирилапих помічників дає ефективний результат. Вже задокументовано 9 справ, вилучено майже 100 тис шт сигарет та 8 транспортних засобів на 3 млн. грн.

Варто зазначити, що за 3 фактами порушень митних правил за статтею 471 МКУ вилучено понад півтори тисячі електронних цигарок на понад півмільйона гривень.

Серед виявлень правопорушень у сфері зовнішньоекономічної діяльності – незаконний експорт лісоматеріалів. Складено 7 протоколів, вилучено 144 м куб лісової продукції на понад 1,3 млн. грн.

Щодо результатів виявлення незаконного переміщення наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, а також зброї, то за вказаний період закарпатські митники упередили 19 фактів та направили до правоохоронних органів повідомлення про протиправні діяння, що містять ознаки злочинів, передбачених Кримінальним кодексом України.

Пресслужба Закарпатської митниці

В Ужгороді попрощалися з 25-річним старшим солдатом Євгеном Югасом

Сьогодні, 6 травня, в Ужгороді попрощалися з 25-річним старшим солдатом Євгеном Югасом. Старший розвідник розвідувального відділення помер 1 травня 2025 року внаслідок важкого бойового поранення, яке отримав 23 лютого 2025 року під час захисту України на Запорізькому напрямку.

Євген Віталійович Югас народився 19 серпня 1999 року. Навчався у Великолазівському ліцеї, жив у селі Стрипа на Ужгородщині. До війни працював на підприємстві «Стальконвест».

Прощалися із захисником на набережній Незалежності. Віддати шану захиснику прийшли рідні та друзі, секретар Ужгородської міської ради Ігор Чорній, військові, односельчани та ужгородці.

Від головнокомандувача ЗСУ генерала Олександра Сирського зачитали пам’ятний лист на знак глибокої вдячності за жертовне служіння в лавах Збройних Сил.

Після заупокійної літургії жалобна хода вирушила до Пагорба Слави. Там Євгена Югаса поховали з усіма військовими почестями.

У Героя залишилися батьки, сестра, дідусь, бабуся та прабабуся.

Вічна пам’ять і вдячність Воїну!

111 БАГАТОПОВЕРХІВОК ОБЛАСТІ ОБСТЕЖАТЬ ЗАКАРПАТСЬКІ ГАЗОВИКИ У ТРАВНІ

Оприлюднено перелік адрес багатоповерхівок, де у травні проводитимуть техобслуговування газмереж спільного користування.

Найбільше багатоквартирних  будинків — 37 — обстежать у Перечині. Працюватимуть на вулицях: Українська, Ужгородська, Ужанська, Світавська, Покровська, Садова, Народна, Мілана Шашіка, Гуменська, Братів Кедюличів та Академіка Корольова.

19 будинків обстежать у Береговому. Там газовики охоплять будинки на двох вулицях: Мужайська та Корятовича. На вулицях Армійська, Владики Івана Маргітича, Конституції, Лейзмана та Павла Тичини у Виноградові планують обстежити загалом 8 багатоповерхівок. Стільки ж будинків запланували опрацювати і в Мукачеві. Там обстежать багатоповерхівки на набережній Незалежності.

Повний перелік будинків опублікований на офіційному сайті Закарпатської філії ТОВ «Газмережі України»: https://zk.grmu.com.ua/%d1%84%d1%96%d0%bb%d1%96%d1%97/

«Коли ми говоримо про технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання, то йдеться про мережі спільної власності: ті, які прокладені на фасадах та всередині (зокрема, у під’їздах) багатоповерхівок. Конкретніше: це газові труби, які починаються від запірного пристрою на вході у будинок і до точки приєднання квартир», — пояснив начальник відділу технічного обслуговування Віктор Русин.

За його словами, згідно з пунктами 3.2 та 3.3 розділу ІІІ ПБСГУ та Кодексу ГРМ (ІІІ розділ, 5 глава, 3 пункт), стан та обслуговування цих газових мереж лежить на співвласниках будинків або управителях.

Якщо будинок має менше 25 років, то технічне обслуговування (і, відповідно, оплата) проводитиметься один раз на 5 років. Якщо ж будинок збудований більше 25 років тому, то один раз на 3 роки.

Оплачують же споживачі за цю послугу виключно після здійснених робіт.

* * *

У квітні фахівцями проведено технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання у 80 багатоквартирних будинках області.

Найбільше витоків — 32 — було виявлено та усунено в Ужгороді за адресою вул.Миколи Лисенка, 45. Загалом же у всіх обстежених цьогоріч будинках виявили та усунули 717 витоків.

Усього у поточному році буде обстежено 816 багатоповерхівок.

Прес-центр Закарпатської філії ТОВ «Газмережі України»

Завтра в Ужгороді попрощаються із захисником Євгеном Югасом

Завтра, 6 травня, в Ужгороді попрощаються із полеглим захисником Євгеном Югасом.

Чин похорону розпочнеться о 13:00 на набережній Незалежності біля памʼятника жертвам Голодомору.

Міський голова Богдан Андріїв, депутати міської ради, працівники виконавчого комітету висловлюють глибокі співчуття рідним та близьким воїна.

Вічна шана і світла пам’ять Герою!