RADIO7

#добреналаштоване

Помічники, яким потрібно довіряти.

Помічники, яким потрібно довіряти.

 

Чотирилапі допомагають нацгвардійцям захищати правопорядок на Закарпатті

Їхній вишкіл, виховання, тренування проходять у форматі гри. Але кінцевий результат цих процесів завжди далеко не іграшковий та не для ігор. Вони –  активні учасники майже усіх сфер людського життя, а на службі у Національній гвардії України – незамінні помічники.

 

У 3 батальйоні 2 Галицької бригади понад 10 службових собак. Сухе визначення «службова» навряд передає всю суть ролі чотирилапих у військовій справі. Хіба що у контексті застосування їх виключно як спецзасіб. А от якщо провести паралель зі службою людини, то тут простежується чимало схожого. Під час несення служби у собак, як і в їхніх наставників, так само чіткий розпорядок дня, розподіл задач, дотримання субординації, свої правила та порядки.

 

Як і у людей, все починається з виховання та відбору. Не кожна собака може стати службовою через властивості характеру. Надто флегматичні собаки до служби не допускаються. Для успішного виконання завдань у них повинен бути належний рівень агресивності та активності. Власне характер собаки визначає її майбутню професію: розшук, охорона громадського порядку, конвоювання, пошук незаконних речовин та заборонених предметів. Ці якості кінологи виявляють у щенят на ранніх етапах. Коли цуценята досягають 6-7 місячного віку, починається навчання.

 

Майже як і люди, службові собаки проходять свою школу. Що стосується хвостатих 3 батальйону, то усі вони є «випускниками» Навчального центру НГУ у місті Золочів, що на Львівщині. Тут вони отримують перші уроки дисципліни, навчаються виконувати команди, досягають необхідного рівня підготовки для виконання майбутніх службових завдань.

 

Але здобуті навички собаки швидко втрачають без належного контролю. Тому в ужгородському батальйоні кінологи щодня відпрацьовують зі своїми підопічними команди та вправи, пов’язані зі службовими задачами. Здебільшого це елементи затримання та конвоювання правопорушника, який вдається до втечі, захист від нападу, пошук людини по її запаховому сліду та за річчю, яка їй належить. Окрім щоденних тренувань, чотирилапих час-від-часу вивозять на різноманітні збори, польові виїзди, міжвідомчі навчання. Останній такий відбувся на базі кінологічного центру ГУНП в Закарпатській області.

Хороший службовий собака – не самородок. Він є результатом кропіткої роботи кінолога, який теж повинен мати низку якостей. При відборі військовослужбовців на кінологічну службу враховується фізична підготовка. Окремі собаки, які, наприклад, залучаються до конвоювання, дуже сильні. Щоб утримати собаку, потрібно мати неабияку силу.

 

За юридичними визначеннями, собаки – спеціальний засіб, застосування якого може призвести до серйозних наслідків для людей. Тому кінолог має на високому рівні володіти нормативною базою, керуючись якою приймають відповідні рішення на службі.

 

«Кінологу потрібна витримка в роботі з собаками, кожна з яких має характер і потребує індивідуального підходу, – розповідає старший кінолог кінологічної групи 3  батальйону сержант Віктор Бобак. – Треба любити свою справу і головне – собак. У жодному разі не можна їм демонструвати свою слабкість і боятися підопічних. Тому ці вольові якості теж враховуються при підборі кандидата на службу кінологом».

 

Якщо кінолог «зривається» на собаці, це може неабияк зашкодити справі. Навіть недоречне підвищення голосу на чотирилапого може забракувати службову собаку, вона може «закритися». Під час тренувань собаки теж проявляють свій характер, починають ігнорувати команди, вередувати, тощо. І лише завдяки витримці можна подолати ці проблеми, і досягти потрібного результату. Тут є кілька хитрощів. Наприклад, собаку перед тренуванням потрібно добре вигуляти, під час самих вправ давати собаці відпочити. Навчаючись, хвостаті потребують заохочень. Добре слово і ласка є найвищою нагородою для собаки. Але працює і заохочення смаколиками. Нагороджувати варто тим, що не входить у повсякденний раціон собаки.

 

За час служби Віктора випадків, коли саме собаки затримували порушників, не було. При конвоюванні спроб втечі спецконтингенту теж не було. Сама присутність собак психологічно впливає на людей. Їхнє усвідомлення, що собаки швидші та сильніші, саме по собі унеможливлює спроби правопорушення. Попри те, що застосування собак можливе у крайньому випадку, і кінологи, і їхні підопічні завжди готові до рішучих дій. «Собаці потрібно довіряти, – каже Віктор, – вони інколи краще відбувають обстановку, подають знаки, сигналізують про небезпеку».

 

Це підтверджує солдат строкової служби Дмитро Бугай, який вже одинадцять місяців служить старшим дресирувальником кінологічної групи, про що жодного разу не пошкодував. Разом з трирічним Вулканом, німецькою вівчаркою, заступає на патрулювання з охорони громадського порядку.

 

«Вулкан з характером, але спільну мову з ним знайшли швидко. Тижні за два я зрозумів особливості його характеру і з того часу у нас з ним чудовий службовий тандем. По поведінці Вулкана я можу звернути увагу на людей, які викликають підозру», – ділиться Дмитро. «Часто у людей спрацьовує психологічний ефект остраху і вони обходять нас стороною. Але є й такі, які дуже хочуть зробити фото з чотирилапим правоохоронцем, але доводиться пояснювати, що це заборонено, і делікатно відмовляємо», – додає кінолог.

 

Повсякденна робота кінологів передбачає не тільки тренування – це і великий об’єм господарської роботи: своєчасне годування собак двічі на день, прибирання вольєрів, дегільментизація та дезінфекція, обробка від паразитів, щеплення від кліщів, сказу.

 

Leave a Reply