RADIO7

#добреналаштоване

ФІЛЬМ ПРО СТОЛІТНЬОГО ЗАКАРПАТЦЯ СТАВ ДВІЧІ НАЙКРАЩИМ на Міжнародному фестивалі історичного кіно

ФІЛЬМ ПРО СТОЛІТНЬОГО ЗАКАРПАТЦЯ СТАВ ДВІЧІ НАЙКРАЩИМ на Міжнародному фестивалі історичного кіно

Фільм В’ячеслава Бігуна «Многая літа. Стойко» здобув головну нагороду та приз за «Найкращу режисуру» VII Міжнародного фестивалю історичного кіно «Поза часом», повідомляють організатори та кіно-база IMDb.com. Автор створив життєствердну кінокартину довгожителя Степана Стойко про секрети довголіття, закарпатську ментальність і зв’язок із природою.

В’ячеслав Бігун, відомий 25 титулованими фільмами, як-от «Серце мами Гонгадзе» і «Сильні духом», познайомився з героєм стрічки під час екранізації життя і творчості Івана Чендея, завдяки родині письменника і сценариста фільму «Тіні забутих предків». Останні наразі кадри зі героєм зафільмовано 14 березня 2020 року в день його сторіччя, а перші — в Львові 25 серпня 2016 року. Тоді вченому виповнилося 96 років і минало 70 літ, як він став дружбою на весіллі І. Чендея. Режисера захопив оптимізм, життєлюбність і працьовитість закарпатця, а зразкова пам’ять створила шанс відтворити як особисту, так і турбулентну історію краю.

Теми фільму постали з часом. З фільму глядач дізнається, як закарпатець зміг прожити більше 100 літ  практичні поради. Адже попри те, що близько 25% українців мають ген довголіття, середня тривалість життя чоловіка  66 років. Є у фільмі й кадри відзначення столітнього ювілею, які зійшлися в часі з початком пандемії. Глядача зацікавить і погляд на ідентичність закарпатця, ментальність, їх діалектику на фоні зміни режимів у краї. Піднімаються такі раніше табуйовані теми, як служба закарпатців в угорській армії під час Другої світової війни, дволикість, стосунки із органами безпеки. Герой стрічки відверто оповідає про досвід виживання. Нарешті, зв’язок з природою — третя ключова тема, адже відомий вчений ботанік, присвятив життя пізнанню і захисту царини лісу, за що здобув шану.

Емоційний аспект фільму підсилює саунд-дизайн, виконання співу самим героєм і лемківська народні пісня «Чи чули с-те, милі браття, як боролось Закарпаття». З-поміж багатьох чудових виконань автор обрав виконання Софії Федини, котра люб’язно погодилася включити пісню до стрічки.

Створено стислу та розширену (близько 60 хвилин) версії фільму. Вони демонструються на кінофестивалях і чекають на нові зустрічі з глядачем. Тизер фільму доступний всім, а стислу версію демонстрували в Львові на столітті, досягнуто домовленості про показ фільмів в університетах.

Журі Міжнародного фестивалю оцінило і режисерське вміння В’ячеслава Бігуна, відзначивши стрічку призом за «Найкращу режисуру». Загалом більше 25 фільмів режисера і вченого-юриста на літо 2020 року здобули більше 55 фестивальних нагород і 150  номінацій. 

Leave a Reply