300 гігабайт даних. Вчені створили найбільшу 3D-карту Всесвіту в історії

300 гігабайт даних. Вчені створили найбільшу 3D-карту Всесвіту в історії

Астрономи з Гавайського університету заявили про розробку найбільшої 3D-карти Всесвіту в історії наукових досліджень.

Таку карту вдалося створити за допомогою оптичної зйомки трьох чвертей неба телескопами обсерваторії Pan-STARRS, яка розташована на вершині вулкана Мауна-Кеа гавайського архіпелагу.

За словами вчених, штучний інтелект був необхідний для ідентифікації об’єктів, визначення характеристик і відстані до них: розробники карти підтвердили, що більшу частину роботи зайняло навчання ШІ.

«Використовуючи сучасний алгоритм оптимізації, ми задіяли спектроскопічний навчальний набір з майже 4 мільйонів джерел світла, щоб навчити нейронну мережу передбачати типи джерел і відстані до галактик, в той же час виправляючи ослаблення світла пилом у Чумацькому Шляху», – пояснив провідний автор дослідження Роберт Бек.

Автори нової 3D-карти заявляють, що точність алгоритму у визначенні галактик становить 98,1%, у визначенні зірок – 97,8%, а у визначенні квазарів – 96,6%.

Вчені впевнені, що їх каталог як мінімум удвічі більший за попередню найбільшу карту Всесвіту, яку розробили у обсерваторії Нью-Мексико Sloan Digital Sky Survey, і тепер покриває одну третину видимого нам неба.

Всю базу даних у вигляді таблиці можна завантажити за цим посиланням. Правда, її розмір становить близько 300 Гб.

Нагадаємо, влітку 2020-го німецький телескоп eROSITA зробив фото Всесвіту у рентгенівському діапазоні, на якому зареєстровано більше одного мільйона об’єктів, враховуючи чорні діри, білі карлики і нейтронні зірки.

«Це фактично стільки ж, скільки було виявлено за всю історію рентгенівської астрономії протягом 60 років… Дані дійсно чудові, і я думаю, що те, що ми тут робимо, стане революцією у рентгенівській астрономії», – заявив автрофізік з Інституту позаземної фізики Макса планка Кирпал Нандра.

Для створення такого зображення вчені використовували проекцію Аітова, – картографічний метод, який застосовують у друці географічних карт Землі. Астрофізики розгорнули видиму нам частину неба у форму еліпса, помістивши в середину галактику Чумацький Шлях, – її можна помітити у формі темно-синьої горизонтальної смужки.

 Джерело.

Владислав

Leave a Reply